کد خبر 32253

پتروتحلیل- بازار محصولات پتروشیمی نسبت به نوسان های قیمت انرژی از ثبات خوبی برخوردار نبود و سال ۲۰۱۵ سال پر فراز و نشیبی برای محصولات پتروشیمی بوده است.

به گزارش پلاست مارت، بر خلاف نوسانات قیمت اتیلن در آسیا و اروپا، بازار اتیلن در آمریکا در بیشتر قسمت ها نزول کرد و در پایان سال سقوط قیمت اتیلن به پایین ترین سطح خود از اوایل سال ۲۰۰۹ رسیده بود. بیشترین زمان رکود برای اتیلن آسیا از آوریل تا جولای ۲۰۱۵ بوده است.

البته در جنوب شرق آسیا به دلیل جدایی ماژور از شل در کراکر سنگاپور انتظار می رود که تا ۶ ماه آینده آسیا با کمبود اتیلن مواجه باشد.

چین فعالیت خود را در زمینه تولید محصولات پتروشیمی از خوراک زغال سنگ همچنان ادامه خواهد داد . این امر به ویژه در بازار PP، باعث افزایش واردات خوراک های دیگر واحدهای پتروشیمی خواهد بود واردات PP در چین نسبت به اوایل سال ۷ درصد کاهش داشته است.

بازارهای پلی الفین اروپا توسط تعداد قابل توجهی توقف تولیدات ضربه خورد. این توقف واحد تولیدی برای هر دو محصول اولفین ها و پلی الفین های بسیاری از تولیدکنندگان عمده از جمله INEOS، بوریلیس، سابیک، لیندول باسل، توتال و ورسالیس بود .

بسیاری از این توقف ها به دلیل تامین نبود خوراک بودکه در نهایت منجر به افزایش قیمت این محصولات در بازار اروپا بود. واردات پلیمر ایتالیا ۵ درصد در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ در مقابل سال ۲۰۱۴ افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش خریداران اروپایی پلی اتیلن (PE) و پلی پروپیلن(PP) برای قبول شرایط جدید فروشندگان در مورد قیمت و حجم مورد نیاز خود تحت فشار بودند اما انتظار می رود که این شرایط در سال ۲۰۱۶ بهتر شده و قیمت ها از ثبات برخوردار باشند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار