کد خبر 31308

پتروتحلیل- مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: برای نخستین بار در کشور واحد تصفیه گاز مایع تولیدی واحدآیزوماکس در پالایشگاه تبریز با استفاده از توان داخلی طراحی، ساخت و راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل پالایشگاه تبریز، محمدباقر دخیلی در مراسم بهره‌برداری از واحد تصفیه گاز مایع این پالایشگاه اظهار داشت: استفاده از توانمندی و خلاقیت داخلی برای طراحی و اجرا بدون ارز در شرایط تحریم و تحقق اقتصاد مقاومتی از افتخارات اجرای این پروژه است.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح برج عریان کننده گاز مایع در واحدآیزوماکس برای نخستین بار در داخل واحدهای پالایشگاهی کشور توسط مهندسان و کارکنان این شرکت در تبریز طراحی و ساخت شده است.

دخیلی ظرفیت تصفیه گاز مایع این واحد را چهار هزار و ۳۰۰ متر مکعب در ماه برشمرد و اظهار کرد: برای اجرای این پروژه در حدود ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده بود که به جهت استفاده از تجهیزات داخلی شرکت و توان مهندسان و کارشناسان این شرکت هزینه تمام شده آن به دو میلیارد ریال کاهش یافت.

وی گفت: با راه اندازی این واحد محصول گاز مایع ( LPG) تولیدی پالایشگاه با بیش از ۳۳ هزار تن در سال در مناطق دور دست خانگی و شبکه سوخت رسانی حمل و نقل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی استفاده از امکانات بلااستفاده و سرمایه‌های راکد شرکت برای ساخت و تجهیز این واحد، کاهش مصرف نفت سفید و گازوئیل به عنوان کاهنده ویسکوزیته نفت کوره به میزان بیش از ۵۰ میلیون لیتر در سال و روزانه دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال سوددهی این واحد را از جمله مزایای اقتصادی آن عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به فعالیت‌های زیست محیطی این شرکت گفت: کاهش قابل توجه انتشار گازهای آلاینده به محیط زیست به تبع کاهش shut downهای واحد گوگردسازی با اجرای این طرح و حذف مصرف سالیانه ۳۳ هزار تن گاز مایع از سبد سوختی پالایشگاه و جایگزینی آن با گاز طبیعی از مزایای زیست محیطی این پروژه است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار