کد خبر : 31282

پتروتحلیل- خرید پلی پروپیلن ها همچنان برای معامله گران بازار پتروشیمی جذاب است.

به گزارش «پتروتحلیل»، گر چه روز دوشنبه و سه شنبه هفته جاری معامله گران برای خرید پلی پروپیلن های نساجی اندکی کمتر رقابت کردند و در بازار داخل هم نرخ ها دوباره به روال سابق بازگشت و در محدوده ۳ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت، اما حجم تقاضا برای خرید پلی پروپیلن های نساجی همچنان بیشتر از عرضه است و هنوز عرضه و تقاضا به نقطه تعادل نرسیده، البته برخی از گریدهای پلی پروپیلن های شیمیایی هم سعی کردند جا پای نساجی ها بگذارند، که موفق بودند!

به طوری که پلی پروپیلن شیمیایی پلی پروپیلن شیمیایی RP340R جم که به میزان ۱۱۰ تن عرضه شده بود، بیش از ۱۰ هزارتن تقاضا داشت و با سقف قیمت یعنی ۴ هزار و ۳۹۵ تومان خریداری شد، قیمت پایه آن ۳ هزار و ۹۹۵ تومان بود. پلی پروپیلن شیمیایی EP440L جم هم ۱۱۰ تن و بیش از ۹ هزارتن تقاضا داشت و با سقف قیمت مورد معامله قرار گرفت.

به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی در سه هفته اخیر رقابت برای پلی پروپیلن ها کاهش یافته، به طوری که امروز این رقابت به مرز ۲ تا ۳ درصد برای هموپلیمرها رسید. البته همچنان شایعاتی حول و حوش بازار پلی پروپیلن وجود دارد که برای بازیگران بازار پتروشیمی، ورود به معاملات را جذاب کرده است. شایعاتی نظیر کمبود خوراک در پتروشیمی های پلی پروپیلن ساز و کاهش حجم پلی پروپیلن در بازار آزاد. در کنار این شایعات فصل مصرف برخی از گریدها نیز سبب شده تا بازار این کالاها همچنان درشرایط بهتری نسبت به محصولات دیگر باشد.

یک منبع خبری نزدیک به پلی پروپیلن ها سازها درباره کاهش حجم خوراک مجتمع های پتروشیمی تولیدکننده پلی پروپیلن به خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: کمبود خوراک در پتروشیمی های پلی پروپیلن ساز برخلاف سال گذشته واقعیت ندارد و حجم عرضه ها نیز از سوی پتروشیمی های تولیدکننده پلی پروپیلن در هفته های اخیر افزایش یافته است.

با این حال در فصل مصرف برخی از گریدها با توجه به افزایش مصرف پلاستیک ها قرار داریم و این موضوع سبب شده تا پلی پروپیلن ها بیش از محصولات دیگر مورد توجه باشند، البته به نظر نمی رسد در اعلام جدید قیمت های پایه نرخ پلی پروپیلن ها با تغییرات زیادی همراه شود، از این رو به نظر می رسد در هفته آینده نیز حجم تقاضا و رقابت برای خرید پلی پروپیلن ها باز هم کاهش یابد. البته به نظر می رسد افرادی که در هفته های گذشته اقدام به خرید پلی پروپیلن ها در رقابت با نرخ های بالا کرده اند، در مقابل افت قیمت ها مقاومت می کنند.

رقابت ۳۹ درصدی برای خرید پلی استایرن های مقاوم

اما پلی استایرن های معمولی و مقاوم پس از یک هفته غیبت باز هم با رقابت بالایی از سوی معامله گران خریداری شدند، گر چه رقابت برای خرید پلی استایرن مقاوم به ۵۰ درصد نرسید، اما تا مرز ۳۹ درصد پیش رفت و نسبت به دو هفته قبل ۳ درصد کاهش یافت. همچنین پلی استایرن معمولی نیز تا مرز ۲۰ درصد رقابت داشت، یعنی ۲ درصد کمتر از دو هفته گذشته.

به گفته جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم، با توجه به اینکه در هفته های گذشته، پلی استایرن ها با نرخ های بالایی در رقابت خریداری شدند، خریداران در مقابل افت قیمت این کالا مقاومت می کنند، روز گذشته هم در بازار داخل پیش از عرضه های بورس کالا، معامله گران نرخ پلی استایرن مقاوم را تا مرز ۶ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش دادند. این در حالی است که روز دوشنبه خبر افزایش عرضه تبریز توانسته بود نرخ این کالا را به مرز ۶ هزار و ۲۰۰ تومان بکشاند. برخی از آگاهان بازار معتقدند؛ بازارسازی بر روی پلی استایرن های تبریز همچنان ادامه دارد. با این حال کارشناسان بازار پتروشیمی می گویند: اگر عرضه های پتروشیمی تبریز کاهش پیدا نکند و در هفته های آتی ادامه پیدا کند، نوسان گیران نمی توانند در مقابل افت قیمت ها تاب بیاورند.

رکود سخت در بازار پی وی سی

با این حال روز گذشته پی وی سی ها هم با رقابت کمتری نسبت به هفته گذشته خریداری شدند، این در حالی است که بازار آزاد پی وی سی ها شرایط رکودی سختی را می گذراند و برخی از معامله گران نیز مجبور شدند، محصولات خریداری شده در هفته های گذشته را بدون سود و یا با ضرر به فروش برسانند.

البته بالاخره خط تولید گرید ۶۵ در بندرامام تغییر کرد و به این ترتیب گرید ۶۰ در این مجتمع در حال تولید است، از این رو حجم عرضه گرید ۶۵ بندرامام در روز گذشته نیز به ۹۹۰ تن کاهش یافت. تقاضا برای خرید این کالا بیش از ۶ هزارتن بود، نرخ پایه آن ۲ هزار و ۲۵۶ تومان بود و بیشترین قیمت ثبت شده برای خرید گرید ۶۵ بندرامام ۲ هزار و ۴۸۲ تومان رقم خورد.

البته پی وی سی های آف گرید مانند هفته های پیشین همچنان مورد توجه خریداران هستند، معامله گران برای خرید گرید ۶۵ غدیر هم روز گذشته رقابت کردند، اما کمتر از هفته گذشته.

نوسان قیمت پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹

در همین حال روز گذشته پلی اتیلن سنگین تزریقی HI0500UA بندرامام با توجه به انتشار اخباری در خصوص توقف تولید و کاهش موجودی انبار پتروشیمی بندرامام با رقابت از سوی معامله گران خریداری شد، پلی اتیلن سنگین بادی BL3 جم هم مورد توجه خریداران بود، گفته می شود حجم تولید و عرضه این کالا کاهش چشمگیری یافته است. پلیمرهای آف گرید نیز مانند هفته های گذشته در کانون توجه قرار داشتند. همچنین پلی اتیلن های سبک فیلم ۰۰۷۵ و ۰۲۰ بندرامام هم مانند همیشه از استقبال خوبی برخوردار بودند، البته رقابت برای ۰۲۰ بسیار اندک بود.

البته در این روز معاملات پلی اتیلن های سنگین بادی، فیلم و ترزیقی در صدر بدترین های رینگ پتروشیمی بودند. همچنین «ایکس تری»، «پت» ها و پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ بی اقبال بودند و وارد سیستم مچینگ شدند. البته روز دوشنبه پتروشیمی شازند، پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ را بدون تغییر قیمتی عرضه کرد، این در حالی است که هفته گذشته نرخ آن را ۳ درصد کاهش داده بود، رسول علی محمدی، مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه در این باره گفت: نوسان قیمت سبب ابهام در بازار این کالا شده است و به نظر می رسد بهتر است مجتمع های عرضه کننده رفتاری با ثبات در خصوص عرضه و قیمت محصولات داشته باشند و به ابهام بیشتر در این بازار دامن نزنند.

برخی از آگاهان بازار می گویند: پتروشیمی تندگویان توانست با سیاست های خاص ۳۰ هزارتن موجودی انبار خود را در شرایط نامطلوب «پت» ها در هفته های اخیر به فروش برساند و از این رو نگرانی خاصی دیگر از بابت معاملات این گروه از کالاها ندارد. این در حالی است که بازار جهانی پت ها در هفته های اخیر با افت قیمت روبه رو بوده و هنوز هم روند آن از سوی تحلیل گران نزولی پیش بینی می شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار