کد خبر 30857

پتروتحلیل- بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه برای سومین روز متوالی کاهش یافت که افزایش ارزش دلار آمریکا به عنوان علت اصلی آن ذکر شده است.

در روز جمعه اعلام شد که طی ماه اکتبر ۲۷۱ هزار فرصت شغلی در ایالات متحده ایجاد شده که بسیار فراتر از انتظارات شکل گرفته در این خصوص بوده است. در پی آن گمانه زنی هایی به وجود آمد مبنی بر اینکه فدرال رزرو در ماه دسامبر و قبل از پایان یافتن سال جاری اقدام به افزایش نرخ بهره در این کشور کند.

این شبهات منجر به بالا رفتن ارزش دلار آمریکا شد به طوری که شاخص دلار وال استریت که به ارزیابی دلار در سبد ۱۶ ارز می پردازد به ۹۰/۴۵ بالغ گردید که بالاترین میزان از دسامبر ۲۰۰۲ تاکنون به شمار می رود. علاوه بر این، دلار از ابتدای اکتبر تاکنون ۵ درصد تقویت شده است. با اینکه بهبود وضعیت اشتغال نمایانگر تقویت شرایط اقتصادی یک کشوراست، اما طبق گفته کارشناسان در شرایط کنونی منجر به تضعیف بازار نفت شد چرا که به بالا رفتن ارزش دلار انجامید به طوری که دقایقی پس از اعلام آمار اشتغال بیش از یک درصد از قیمت نفت خام WTI کاسته شد.

روند قیمت نفت خام های شاخص بازار جهانی نفت

oil-6nov

با اینکه خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی به تدریج مصرف سوخت به ویژه بنزین را بیشتر کرده و به عبارتی دیگر محرکی برای افزایش تقاضا محسوب می شود، اما تحلیل گران بر این باورند که بالا رفتن تقاضا پس از بهبود اقتصادی یک سال به طول می انجامد بنابراین به احتمال زیاد اواخر سال آینده افزایش مصرف سوخت تجلی یافته و از حجم موجودی های نفتی کاسته خواهد شد. از این رو بایستی انتظار داشته باشیم قیمت نفت کماکان کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه باقی بماند.

تحلیل گران معتقدند که افزایش نرخ بهره در شرایط فعلی برای بازار نفت مفید نبوده و روند نزولی آن را تشدید می کند. نماینده کویت در سازمان اوپک نیز اظهار داشت که مازاد عرضه نفت تا پنج سال دیگر ادامه خواهد یافت. وی اصرار تولیدکنندگان به عرضه بیشتر نفت و بازگشت نفت ایران و لیبی به بازارهای جهانی را علت این امر ذکر کرد. این شرایط سبب شد تا قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر طی معاملات روز ششم نوامبر ۹۱ سنت (۲ درصد) کاهش یافته و در سطح بشکه ای ۴۴/۲۹ دلار به تثبیت برسد. این نفت خام در هفته گذشته ۲/۳۰ دلار یا ۴/۹ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد. همچنین بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر ۵۶ سنت (۱/۲ درصد) تقلیل یافته و به هر بشکه ۴۷/۴۲ دلار رسید. برنت نیز در هفته قبل ۲/۱۴ دلار یا ۴/۳درصد افت قیمت داشت. به علاوه قیمت تک محمولات WTI بیش از یک دلار در هر بشکه کمتر از قیمت این نفت خام در معاملات فوروارد گزارش شد که حاکی از ساختار کانتانگو برای آن است. لازم به ذکر است که مؤسسه خدمات نفتی Baker Hughes اعلام کرد که در هفته گذشته شش دکل نفتی دیگر در آمریکا غیرفعال شده و مجموع آنها به ۵۷۲ واحد رسیده است. با این وجود طبق آمارهای ارائه شده از سوی EIA تولید نفت آمریکا ۴۸ هزار بشکه در روز افزایش نشان داده و به ۹/۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

روند تغییر تعداد دکل های حفاری نفتی در آمریکا

oil-6nov1

منبع:نشریه بازار جهانی نفت

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار