کد خبر 30762

پتروتحلیل- امروز در حالی خبر خاصی از پتروشیمی‌ها نبود که اطلاعات پتروشیمی فجر و پتروشیمی کیان(در مرحله قبل از بهره برداری) منتشر شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، پتروشیمی فجر با سرمایه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره ای ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خردادماه سال ۹۴ اعلام کرد: طلب از شرکت‌های گروه و وابسته در قسمت ترازنامه شامل مجموع طلب خسارت‌های دریافتنی تجاری و غیر تجاری ذکر شده و حساب‌های دریافتنی تجاری شامل حساب‌های دریافتنی تجاری از شرکت‌های غیروابسته ارائه شده است. سایر حساب‌های پرداختنی در ترازنامه شامل مجموع حساب‌های پرداختنی به شرکت‌های غیر گروه و ذخائر ارائه شده است. همچنین درباره تغییر اطلاعات تاکید شده در بخش تولید و فروش محصول‌ها فروش کوره زباله سوز و تصفیه‌های انواع پساب‌ها شامل خدمات ارائه شده توسط این شرکت است. میزان تولید و فروش سه‌ماهه پتروشیمی فجر در گزارش‌های قبلی «پترو تحلیل» آمده است.

صنعتی و شیمیایی رنگین

میزان تولید صنعتی و شیمیایی رنگین براساس اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره ای در سه ماهه ابتدایی سال جاری، ۲۴۸ تن بوده(کاهش ۸٫۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته) که ۲۰۴ تن آن به ارزش ۱۵ میلیارد و ۸۷۱ میلیون ریال به فروش رسید که کاهش ۶٫۲۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت. سرمایه صنایع شیمیایی رنگین ۴۷ میلیارد ریال است.

همچنین ۳ شرکت از زیر مجموعه‌های شرکت نفت و گاز پارسیان اطلاعات و صورت های مالی ۱۲ ماهه خود را منتشر کردند که براین اساس، اطلاعات و صورت‌های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی شده) پتروشیمی کیان (در مرحله قبل از بهره برداری) با سرمایه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال منتشر شد. این در حالی است که در تازه‌ترین خبرها از این شرکت اعلام شده، «پیمان عملیات خاکی و بهسازی اراضی سایت پتروشیمی کیان منعقد شد.» براساس توضیح‌های شرکت، پروژه حاضر شامل آماده‌سازی بستر سایت شرکت پتروشیمی کیان با اجرای عملیات خاکبرداری وخاکریزی و بهسازی زمین با روش تراکم غلتکی و دینامیکی است. سایت مذکور شامل زمین شماره ۱، ۲ و ۳ بوده که بخش عمده‌ای از زمین شماره یک در ناحیه استحصال شده قرار می‌گیرد که باید پیش از بهره‌برداری مورد بهسازی با روش تراکم دینامیکی قرار گیرد. در بخش‌های شمالی این زمین که مجاور ایستگاه کمپرسور خطوط لوله اتیلن غرب است، عملیات بهسازی شامل خاکریزی لایه‌ای و تراکم غلتکی است. بهسازی بخش جنوبی زمین که از دریا استحصال شده است با روش تراکم دینامیکی انجام می‌شود. در زمین شماره ۲ و ۳ تسطیح و آماده‌سازی زمین شامل عملیات خاکبرداری و خاکریزی می باشد. عملیات خاکریزی به صورت لایه ای و با تراکم غلتکی انجام می‌شود. یادآوری می‌شود، پتروشیمی کیان در سال ۱۳۹۱ به منظور اجرای طرح الفین ۱۲ در زمینی به مساحت حدود ۷۵ هکتار در فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی در عسلویه تاسیس شد. طرح الفین دوازدهم به صورت یک مجتمع الفین‌ آروماتیک به همراه واحدهای پایین دستی با ظرفیت تولید سالانه نزدیک به ۶ میلیون تن محصولات میانی و نهایی تعریف شده که در هنگام بهره‌برداری کامل به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های متمرکز پتروشیمی در کشور و در سطح بین‌الملل شناخته خواهد شد. این طرح شامل احداث واحدهای پیش تفکیک «خوراک مایع»، «آروماتیک»، «الفین»، «اتیل بنزن»، «آلفا الفین»، «پروپیلن اکساید» و «بوتادین» است که در نتیجه تولید انواع محصول‌ها از خانواده الفین‌ها، آروماتیک‌ها، استایرن و دیگر محصول‌های مورد نیاز صنایع پایین دستی اتیلن را در برمی‌گیرد. با توجه به بزرگی طرح، اجرای واحدهای زیرمجموعه پتروشیمی کیان در دو فاز عملیاتی خواهد شد که مقرر شد فاز اول این طرح (شامل واحد های الفین آروماتیک و بوتادین) در سال ۱۳۹۳ آغاز و ظرف مدت چهار سال به بهره‌برداری برسد. پیش بینی می‌شود که در اجرای فاز اول طرح نیاز به حدود ۳/۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد. همچنین در جهت تسریع در اجرا و بهره‌برداری طرح مقرر است واحد تفکیک میعانات به عنوان اولین گام از فاز اول با اولویت ویژه پیگیری و ظرف مدت کمتر از ۳ سال به مدار تولید وارد شود.

حمل و‌نقل بین‌المللی پارسیان و هامون سپاهان

همچنین اطلاعات و صورت‌های مالی ۱۲ منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۹۴ (حسابرسی شده) شرکت توسعه و حمل‌ونقل بین المللی پارسیان با سرمایه ثبت شده ۱۰۰ میلیارد ریال و صورت‌های مالی (حسابرسی شده) شرکت بازرگانی و تجارت هامون سپاهان با سرمایه ۱۰۰ میلیون ریال از زیر مجموعه‌های نفت و گاز پارسیان منتشر شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار