کد خبر 30754

معاون صنایع سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان گفت: تاکنون ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد ریال برای اجرا و توسعه بخش های مختلف پتروشیمی لرستان هزینه شده است.

مسعود رضا روز چهارشنبه در حاشیه در دیدار با مدیر عامل پتروشیمی لرستان در گفت و گو با ایرنا افزود: در این راستا ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده و چنانچه صنایع پایین دستی این واحد ایجاد شود تعداد فرصت های شغلی به طور چشمگیری افزایش می یابد.

وی اظهار کرد: واحدهایی در شهرک صنعتی شماره ۱ و ۲ خرم آباد از مواد پلیمری به عنوان مواد اولیه استفاده می کنندکه در صورت توسعه و حمایت از واحدهای اینچنینی، محصولاتی با ارزش افزوده بیش از این تولید خواهد شد.

رضا با اشاره به بازدید وزیر صنعت معدن و تجارت از مجتمع پتروشیمی لرستان در بهمن ماه گذشته افزود: با وجود آغاز تولید آزمایشی این مجتمع مشکلاتی وجود دارد که باید گزارش کاملی از آن به وزارتخانه منعکس شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت این سازمان نیز گفت: احداث پتروشیمی لرستان با هدف رفع مشکلات لرستان به ویژه در حوزه اقتصاد و انتقال خوراک به سایر مجموعه های پتروشیمی کشور آغاز شد.

بهزاد منصوری با تاکید بر اینکه مجموعه نیازها و خواسته های استان باید به توجه به ظرفیت پتروشیمی برآورد شود افزود: سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان آمادگی دارد مطالعات بازاریابی و شناسایی رقبای تجاری مجموعه پتروشیمی استان را انجام دهد.

وی گفت: همچنین این سازمان همکاری لازم با پتروشیمی لرستان در راستای آموزش روش های موثر ورود به بازار، ثبات در بازار و ارائه ابزار لازم در این راستا را داشته باشد و در مقابل انتظار دارد پتروشیمی لرستان به عنوان یک هلدینگ بزرگ اقتصادی، استان را در دستیابی به اهداف صادراتی یاری کند.

منصوری تصریح کرد: همچنین برخی محدودیت های صادراتی پتروشیمی لرستان به ویژه در بندرعباس پیگیری و برطرف خواهد شد تا تاثیر مجتمع پتروشیمی در شکوفایی اقتصاد استان بیش از پیش باشد.

اقدام های اولیه برای راه اندازی واحد تولید کاتالیست کشور در پتروشیمی لرستان

مدیر عامل پتروشیمی لرستان نیز روز چهارشنبه در دیدار با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: اقدام های اولیه برای راه اندازی نخستین واحد تولید کاتالیست کشور در پتروشیمی لرستان انجام شده است.

محمدحسین مغازه ای افزود: با توجه به عمل نکردن شرکت طرف قرارداد در تامین کاتالیست مورد نیاز پتروشیمی لرستان، پتروشیمی لرستان برای نخستین بار نسبت به راه اندازی واحد تولید کاتالیست اقدام کرده است.

وی این اقدام را حرکتی بزرگ و موثر در صنعت پتروشیمی کشور دانست و اظهار کرد: زمین ایجاد این واحد مشخص، تائیدیه محیط زیست صادر شده و طرح تفضیلی نیز در دست طراحی است.

وی با اشاره به اینکه برخی تجهیزات مورد نیاز این واحد نیز سفارش داده شده است، تصریح کرد: با راه اندازی واحد تولید کاتالیست، علاوه بر افزایش ارزش افزوده محصولات، وابستگی ها به کشور چین قطع شده و به سایر واحدهای پتروشیمی کشور نیز کمک می شود.

مغازه ای با اشاره به فعالیت دو راکتور پتروشیمی لرستان گفت: اتیلن به عنوان خوراک مورد نیاز این واحدها از خط لوله اتیلن غرب کشور به طول یک هزار کیلومتر تامین می شود.

وی همچنین با بیان اینکه کار نصب واحد زباله سوز پتروشیمی لرستان آغاز شده افزود: ۲ مشکل پیش روی پتروشیمی لرستان منجر به بهره برداری نکردن رسمی این صنعت شده است.

مدیر عامل پتروشیمی لرستان گفت: در قراردادی با یک شرکت مقرر شده بود ۳۴۰ تا ۳۵۰ هزار تن اتیلن مورد نیاز پتروشیمی لرستان به منظور تولید ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن و ۳۰ هزار تن توسط این شرکت تامین شود که این مهم به دلایلی محقق نشد که با اقدام های انجام شده انتظار می رود مشکل تامین اتیلن مورد نیاز تا پایان امسال برطرف شود.

شرکت پتروشیمی لرستان در سال ۱۳۸۶ به منظور تحقق اهداف متعالی ایجاد توازن منطقه ای در توسعه و توازن بین استان های مختلف کشور و به منظور تحرک بخشی به فرآیند تولید در مناطق کمتر توسعه یافته، ایجاد اشتغال در کشور، فعال کردن بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی و راه اندازی صنایع پایین دستی پتروشیمی در این گونه مناطق طبق مصوبه هیئت وزیران شرکت شروع به کار کرد و اجرای طرح پتروشیمی لرستان در سال ۱۳۸۸ شروع شد.

در شرکت پتروشیمی لرستان پلی اتیلن سنگین و سبک خطی و بوتن-۱ که به عنوان خوراک واحدهای صنعتی پایین دستی و استفاده در مصارف پلاستیک (لوله، کابل و انواع فیلم ها ) کاربرد دارند، تولید می شود.

همچنین اجرای این طرح از بعد اجتماعی و اقتصادی اهدافی چون افزایش صادرات و ایجاد ارزش افزوده بیشتر، افزایش تولیدات داخلی برای نیل به خودکفایی، جلوگیری از فرار سرمایه های اقتصادی بومی، رونق اقتصادی و محرومیت زدایی منطقه، جلوگیری از مهاجرت افراد، ایجاد اشتغال در دوران اجرای طرح برای ۲ هزار نفر در روز، ایجاد اشتغال در دوران بهره برداری برای ۳۰۰ نفر در روز و ایجاد اشتغال در صنایع پایین دستی برای بیش از پنج هزار نفر در روز را دنبال می کند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار