کد خبر 30698

پتروتحلیل- پتروشیمی ها نسبت به تاخیر صادرات محصولات پتروشیمی از بندر امام که در روزهای اخیر جدی شده است، هشدار دادند.

یک مقام آگاه در پتروشیمی در گفت‌وگو با «پتروتحلیل» درباره این موضوع گفت: به دلیل قانون جدید گمرک مبنی بر وزن‌گیری مجدد کانتینرهای حمل محصولات پتروشیمی مراحل خروج از گمرک بندر امام با تاخیر روبه‌رو شده است.

وی گفت: کانتینرهای حمل محصول در سه مبدا مختلف شامل مجتمع تولیدکننده، گمرک منطقه ویژه و گمرک بندر امام وزن‌گیری می‌شوند و مشکل فعلی در گمرک بندر امام به دلیل تجمع زیاد ماشین‌ها و کم بودن باسکول شکل می‌گیرد.

به گفته وی ماشین‌های حمل کانتینر در گمرک بندر امام حدود ۲۴ تا ۳۰ ساعت در نوبت برای رفتن روی باسکول می‌مانند چون وزن‌گیری هر ماشین حدود دو تا دو ساعت و نیم به طول می‌انجامد.

وی با اشاره به اینکه گمرک کار قانونی انجام می‌دهد و نمی‌توان به آن ایرادی گرفت اضافه کرد: با توجه به مشکل پیش آمده باید تدبیری اندیشید که همزمان که مراحل قانونی طی می‌شود از مشکلات جانبی جلوگیری کرد.

این مقام آگاه همچنین با اشاره به اینکه برای رانندگان حمل محصولات کار در چنین شرایطی مقرون به صرفه نیست افزود: چون محدود گمرک بندر امام جزء محدوده حمل و نقل شهری محسوب می‌شود و کرایه‌ها پایین است. رانندگان حاضر حمل بار با قیمت کم و زمان زیاد نیستند.

وی گفت: مدتی پیش نیز گمرک قانونی مبنی بر پلمپ شدن کانتینرها در گمرک منطقه آزاد گذاشت که تقریبا روند صادرات را کند کرده بود.

به گفته وی کانتینرها در گمرک منطقه آزاد وزن‌گیری شده و پلمپ می‌شوند و سپس به فاصله یک کیلومتر بعد در گمرک بندر امام فک‌پلمپ شده دوباره روی باسکول می‌روند و پلمپ می‌شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در هر دو منطقه گمرکی کانتینرها توسط بازرسان گمرک کشوری بررسی می‌شوند شاید مقررات به این سختی لازم نباشد و با توجه به وضعیت اقتصاد و نقش پتروشیمی ها در صادرات غیر نفتی کشور، برنامه ریزی برای تسریع در روند این کار ضروری خواهد بود و فرصت ارزشمندی را برای کشور مهیا خواهد کرد.

وی همچنین در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه این منطقه از تراکم بالای مجتمع های پتروشیمی برخوردار است، از این رو صادرات محموله های پتروشیمی می تواند برای کشور ارز آوری بالایی داشته باشد، به همین دلیل قوانین دست و پا گیر گمرکی در شرایطی که فعلی تنها به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار