کد خبر 30576

پتروتحلیل- انتشار اوراق سلف استاندارد پی وی سی از طریق بورس کالای ایران برای تامین مالی شرکت پتروشیمی آبادان، صبح امروز با استقبال سرمایه گذاران روبه رو شد و کل این اوراق معادل ۲۵ میلیارد تومان، به فروش رفت.

مسعود شریفی خطیر، مدیر بورس کالای کارگزاری شهر به عنوان کارگزار عرضه کننده اوراق سلف پی وی سی به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: این اوراق با حجم ۹۵۰۰ تن معادل ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم روی تابلوی معاملات رفت که با تقاضای ۲۱ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم روبه رو شد و در همان ثانیه نخست مورد معامله قرار گرفت؛ به این ترتیب پس از انجام معامله، ۱۰ میلیون و ۲۷۷ هزار کیلوگرم مازاد تقاضا بر سیستم معاملات باقی ماند.

وی افزود: قیمت سلف استاندارد پی وی سی پتروشیمی آبادان در هر کیلو ۲۶۳۱۶ ریال بود که عرضه به روش گسترده و به قیمت ثابت انجام شد. همچنین ارزش معاملات بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال بود که مرحله دوم انتشار این اوراق به همین ارزش نیز به زودی منتشر می شود.

شریفی خطیر با بیان اینکه شروع معاملات ثانویه اوراق سلف استاندارد پی وی سی ۲۳ آبان ماه به مدت یک سال است، اظهار داشت: با توجه به اینکه تامین مالی یکساله صنعت پتروشیمی برای نخستین بار از سوی بورس کالای ایران انجام می شد، استقبال سرمایه گذاران قابل توجه بود و این اتفاق نوید روزهای روشنی را برای صنعت پتروشیمی کشور می دهد، به طوریکه هم پتروشیمی ها می توانند از طریق مسیری روشن، کوتاه و جذاب تامین مالی خود را انجام دهند و هم بورس کالای ایران در مسیری بین المللی و همسو با بورس های معتبر کالایی دنیا حرکت می کند. در این بین سرمایه گذاران نیز با حداقل سود ۲۳ درصدی روبه رو می شوند؛ با همه این تفاسیر به نظر می رسد شیوه جدید تامین مالی ازطریق بورس کالا در شرایط کنونی شرکت های تولیدی به نفع اقتصاد کشور باشد.

گفتنی است، بازدهی اوراق سلف استاندارد پی وی سی در سررسید ۲۴ تا ۲۷/۵ درصد و بازدهی روزشمار تا قبل از سررسید ۲۳ درصد است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار