کد خبر : 30553

پتروتحلیل- بورس کالا روز شنبه نهم آبان ماه برای دومین بار و در اقدامی قابل تقدیر اوراق سلف محصولات یک شرکت بورسی را عرضه خواهد کرد.

به گزارش «پتروتحلیل»، پتروشیمی آبادان دومین شرکتی است که پس از عرضه اوراق سلف گل گهر در تیرماه سال جاری روی محصول خود اوراق سلف منتشر می کند.این اوراق که در مجموع ۵۰میلیارد تومان معادل ۱۸هزار تن از محصول تولیدی شرکت در سال آینده را در بر می گیرد دارای ویژگی های است که در ادامه سعی می شود به صورت ساده مطرح شود:

۱-اوراق سلف ابزاری مالی است که در آن شرکت فروش محصول تولیدی خود در آینده را به خریداران تعهد کرده و وجه آن را در حال حاضر دریافت می کند. در بورس کالا در تیرماه گل گهر اقدام به انتشار اوراق سلف جهت تولید ۵۰۰ هزار تن سنگ آهن نمود.از روز شنبه پتروشیمی آبادان در مقابل ۱۸هزار تن محصول پی وی سی گرید ۶۵خود اقدام به انتشار اوراق خواهد کرد.

۲-هر برگه سلف محصول پتروشیمی مساوی نیم تن پی وی سی گرید ۶۵با قیمت پایه هر کیلو ۲۶هزار و ۳۱۶ریال است از این رو ارزش پایه این اوراق معادل آخرین قیمت این محصول در بورس کالا و احتمالا رقم ۱۳میلیون و ۱۵۸هزار ریال خواهد بود.به عبارت دیگر هر خریدار با پرداخت یک میلیون ۳۱۵هزار و ۸۰۰ریال یک برگه سلف پی وی سی آبادان را خریداری می کند.از این رو تعداد اوراق ۳۶هزار برگه به ارزش تقریبا نزدیک به ۴۷میلیارد تومان خواهد بود.

۳-در این اوراق علاوه بر تعهد پتروشیمی آبادان به فروش محصول شرکت بورسی نفت و گاز تامین اجتماعی "تاپیکو"ضامن تعهدات و شرکت تامین سرمایه آرمان متعهد پذیره نویسی و بازار گردان است.از این رو ریسک نکول این اوراق تقریبا صفر است.

۴- حضور تامین سرمایه آرمان به این معنی است که دارنده اوراق می تواند در هر لحظه از یکسال زمان اوراق به بازار گردان مراجعه کرده و وجه خود را با سود روزشمار ۲۳درصد دریافت کند.

۵-خریداران اوراق در طول یکسال به صورت روزشمار شاهد افزایش ارزش اوراق خود به میزان ۲۳درصد خواهند بود.این اوراق سود دوره ای ندارد و میان دوره کسانی که قصد شناسایی سود دارند می بایست تمام یا بخشی از اوراق را به بازارگردان بفروشند.در پایان یکسال اگر ارزش پایه قرارداد پی وی سی ۶۵ به میزان کمتر از ۲۴درصد رشد کرده بود دارنده اوراق حق دارد اوراق را با نرخ پایه بعلاوه ۲۴درصد به بازارگردان بفروشد.اگر نرخ پایه بیش از ۲۷٫۵درصد افزایش داشته باشد بازارگردان حق دارد به نرخ پایه بعلاوه ۲۷٫۵درصد از دارنده اوراق را باز خرید کند.

۶-درصورتی که خریدار تمایل داشته باشد به جای ارزش های یاد شده در بالا پی وی سی ۶۵دریافت کند تا ده روز پس از پایان دوره یکساله حق دارد برای دریافت کالا اقدام کند.در واقع مصرف کنندگان پی وی سی ۶۵با خرید این اوراق تحویل محصول را با لحاظ تخفیف ۲۴تا ۲۷٫۵درصد در یکسال آینده را برای خود تضمین می کنند.

۷-این اوراق از طریق کارگزاری های دارای مجوز خرید اوراق سلف بورس کالا قابل خرید برای سرمایه گذاران است.

بر اساس تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‏های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی که اذعان می دارد" تمامی درآمدهای صندوق سرمایه‏ گذاری در چارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‏ گذاری در اوراق بهادار موضوع بند ۲۴ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آن‏ها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷/۰۳/۰۲ معاف ‏می ‏باشد و از بابت نقل و انتقال آن‏ها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد." و بنابر بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس این قانون، معاملات اوراق سلف استاندارد از معافیت مالیاتی برخوردار می باشد.

۸-خرید این اوراق از سوی سرمایه گذاران فعال در بورس اوراق بهادار کمک شایانی به تامین مالی ارزانتر شرکتهای بورسی به شمار می رود و از نظر کمک به بهبود شرایط بازار می تواند زمینه ساز فعالیت بهتر شرکهای منتشر کننده این اوراق بوده و استقبال از آن می تواند برای شرکتهای بورسی یک مزیت اقتصادی به همراه بیاورد که در نهایت منافع آن به کل فعالان بازار سرمایه باز خواهد گشت.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار