کد خبر 30538

پتروتحلیل- در هفته گذشته در چین قیمت های ای بی اس روند ثابت و رو به کاهشی را دنبال کردند. پس از تعطیلات که پایان آن هفتم اکتبر بود تقاضا پایین باقی مانده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، یکی از فروشندگان می گوید که تقاضا هنوز کم است اما افزایش قیمت استایرن در بازار نقدی و همچنین افزایش قیمت انرژی در مدت تعطیلات ممکن است موجب محدود شدن کاهش قیمت ای بی اس شود.

این فروشنده همچنین می گوید: «ما تمام محصولات خودمان برای این ماه را فروخته ایم و قصد داریم هفته آینده قیمت های جدید را اعلام کنیم.» طبق گزارشات قیمت های ای بی اس وارداتی به چین/هنگ کنگ به صورت CFR، بدون تغییر در بازۀ پایینی محدودۀ قیمتی و با کاهش ۲۰ دلاری در بازۀ بالایی نسبت به هفته گذشته، به ۱۲۵۰ تا ۱۳۳۰ دلار در هر تن رسیده است.

فروشندۀ دیگری می گوید: «خریداران در حاشیه باقی مانده اند و خرید نمی کنند اما به سبب افزایش قیمت های استایرن در بازار نقدی و افزایش قیمت نفت خام برخی از فروشندگان ای بی اس قیمت های این محصول را بالا برده اند. با این وجود هنوز برخی از فروشندگان از عدم اشتیاق به خرید و کم شدن معاملات خبر می دهند.» شرکت ال جی کمیکال کره جنوبی و شرکت ملی نفت فلات قاره چین قصد دارند تا دومین فاز از پروژۀ مشترک ای بی اس (نسبت تقسیم سود آن ۵۰:۵۰ است) خود را تا پایان سال در شهر هویزو آغاز کنند.

پس از افتتاح فاز دوم، ظرفیت تولید ای بی اس این کارخانه از ۱۵۰۰۰۰ تن در سال به ۳۰۰۰۰۰ تن در سال افزایش خواهد یافت و این در حالی است که پیش بینی می شود شرکت چینی کیوآن پتروکمیکالز کارخانۀ جدید تولید ای بی اس خود با ظرفیت ۲۰۰۰۰۰ تن در سال را در ایالات گوانگشیِ این کشور افتتاح کند.

پیش بینی می شود به سبب کم بودن تقاضا قیمت های ای بی اس در ماه های آتی با کاهش روبرو شوند اما در صورت بالا رفتن قیمت ها در بازارهای صنایع بالادستی ممکن است فروشندگان قیمت های پیشنهادی خود برای ای بی اس را افزایش دهند. در بازار مواد خام در این هفته قیمت های استونیتریل وارداتی به چین به صورت CFR ثابت و در رقم ۱۰۰۰ دلار در هر تن باقی مانند و قیمت های بوتادین با شرایط فروش یکسان با کاهش ۱۳۵ دلاری نسبت به هفته گذشته به ۷۵۰ دلار در هر تن رسید.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار