کد خبر : 29871

A (133)

پتروتحلیل- احتمالا روند قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در هفته آینده نزولی باشد.

به گزارش «پتروتحلیل»، جمع بندی فعالان بازار پتروشیمی نشان می دهد که قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در هفته آینده نیز نزولی خواهد بود.

رسول علی محمدی، مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه در این باره به خبرنگار«پتروتحلیل»، گفت: پیش بینی می شود برخی از محصولات پلیمری مانند پلی پروپیلن ها و پی وی سی با افتی معادل ۳ درصد در هفته آینده روبه رو شوند.

البته نرخ دلار دو هفته گذشته در محاسبه قیمت های پایه محصولات پتروشیمی ۳ هزار و ۳۱۴ تومان در نظر گرفته شده بود که با توجه به رشد قیمت دلار تا مرز ۳ هزار و۳۴۸ تومان، احتمالا در محاسبه قیمت های جدید شاهد افزایش نرخ دلار خواهیم بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: گر چه قیمت دلار با افزایش روبه رو بوده است، اما کاهش نرخ های خوراک و محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی نیز نسبت به دلار بیشتر بوده است، از این رو احتمال دارد در مجموع شاهد افت ۲ درصدی در قیمت های پایه محصولات باشیم.

این در حالی است که احتمال می رود قیمت محصولات شیمیایی با افت بیشتری نسبت به پلیمری ها روبه رو شوند؛ چرا که تاثیر پذیری این گروه از کالاها از قیمت نفت بیشتر از محصولات پلیمری است. به عقیده فعالان بازار احتمالا قیمت منواتیلن گلایکول و دی اتیلن گلایکول، همچنین استایرن منومر با افت بیشتری نسبت به قبل روبه رو شوند، این در حالی است که امروز هم این کالاها مورد توجه بازاریان قرار نداشتند، به طوری که منواتیلن گلایکول و دی اتیلن گلایکول مشتری نداشت و استایرن منومر هم با حجم اندک توسط معامله گران خریداری شد.

البته قیمت های جهانی نیز در چین و خاورمیانه طی هفته های اخیر روندی نزولی داشته است و اگر فرمول ترکیبی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز شامل این مناطق باشد، باید در انتظار افت قیمت ها باشیم. برخی از آگاهان بازار احتمال می دهند روند نزولی قیمت ها ۵۰ تا ۶۰ تومان باشد.

با این حال اطمینان از افت قیمت محصولات پتروشیمی در هفته پیش رو زیاد است و در خصوص روند قیمتی برخی از محصولات مانند پلی اتیلن های سنگین و سبک پیش بینی قطعی وجود ندارد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار