کد خبر 29675

dolar1

پتروتحلیل- ریزش قیمت دلار روز گذشته اجازه افزایش حجم معاملات محصولات پتروشیمی را در بورس کالای ایران نداد.

به گزارش «پتروتحلیل»، از این رو حجم معاملات محصولات پتروشیمی اندکی کمتر از هفته گذشته رقم خورد. اکثر کارشناسان بازار به افت قیمت دلار تا مرز ۳ هزار و ۲۵۰ تومان با توجه به نشانه های مثبت نتایج مذاکرات اشاره کرده و آن را مهمترین دلیل عقب نشینی معامله گران می دانند.

از سوی دیگر افت قیمت مواد اولیه نیز در هفته جاری توانست اندکی بر تردید معامله گران بیفزاید؛ چرا که احتمالا افت دیگری در انتظار بازار پتروشیمی خواهد بود، در همین حال قیمت نفت نیز با افت در روز گذشته روبه رو شد، به طوری که نفت برنت از ۶۲ دلار به ۵۷ دلار رسید، از این رو اکثر معامله گران برای ورود به مبادلات دچار ترس و تردید شدند.

به این ترتیب آف گریدها مانند هفته های گذشته در صدر محصولات مورد توجه بازار بودند؛ در رتبه های بعدی هم پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر قرار داشت، با این تفاوت نسبت به هفته گذشته که هم تقاضای آن کاهش یافت و هم قیمت ثبت شده برای خرید آن. عرضه هزار و ۱۲ تنی این کالا هزار و ۵۸۴ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۴ هزار و ۴۷۸ تومان و قیمت پایانی ثبت شده برای خرید این کالا ۴ هزار و ۵۸۰ تومان بود.

استقبال از «ایکس تری» شازند

در همین حال «ایکس تری» شازند روز گذشته تقاضایی بیشتر از امیرکبیر داشت و به این ترتیب با رقابت از سوی معامله گران خریداری شد، برخی از معامله گران دلیل آن را هزینه حمل پایین تر از امیرکبیر عنوان می کنند، البته عرضه این کالا نیز نسبت به امیرکبیر حجم کمتری داشت. البته احتمال می رود توجه بیشتر به «ایکس تری» شازند به دلیل کاهش حجم این کالا در بازار نیز باشد؛ چرا که در هفته های گذشته اکثر معامله گران عطش خرید «ایکس تری» امیرکبیر را داشتند.

از این رو «ایکس تری» شازند که با حجم هزارتن و قیمت پایه ۴ هزار و ۳۳۴ تومان عرضه شده بود با تقاضای یک هزار و ۵۰۰ تومانی و قیمت پایانی ۴ هزار و ۴۲۱ تومان معامله شد، حال آنکه «ایکس تری» امیرکبیر که با حجم ۲ هزار و ۵۰۰ تنی و قیمت ۴ هزار و ۳۶۶ تومان عرضه شده بود، یک هزار و ۴۰۰ تن تقاضا داشت و با قیمت پایه خریدار شد. البته با ورود بخشی از این کالا به سیستم مچینگ، پتروشیمی امیرکبیر اعلام کرد که کدهای غیرمرتبط نیز اجازه خرید از سیستم مچینگ را دارند.

البته در این روز عرضه ۲ هزار و ۲ تنی گرید لوله CRP100 جم هم ۲ هزار و ۶۵۱ تن تقاضا داشت، گفته می شود افزایش تقاضای این کالا متاثر از شایعاتی در خصوص تغییر خط تولید این کالا رخ داده است. گرید لوله CRP100 جم در این روز با رقابت معامله گران و با قیمت پایانی ۴ هزار و ۴۲۰ تومان خریداری شد، قیمت پایه آن ۴ هزار و ۳۶۶ تومان بود.

اقبال پلی پروپیلن پلی نار

در همین حال روز گذشته پلی اتیلن های سنگین بادی و فیلم، پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری و پی وی سی و پلی پروپیلن ها از استقبال کمی برخوردار بودند، به گفته کارشناسان بازار این گریدها هنوز به کف قیمتی خود نرسیده اند و از این رو خرید آنها در شرایط فعلی به صرفه نیست.

البته پلی پروپیلن ۰۶۰ پلی نار با توجه به کاربرد آن در صنایع گونی بافی و رکود دیرهنگام این صنایع با شرایط بهتری نسبت به گریدهای پلی پروپیلن ها روبه رو بود، برخی از معامله گران به هزینه حمل مناسب این گرید نسبت به ۵۱۰L پلی پروپیلن جم اشاره می کنند، با این حال عرضه ۸۱۹ تنی ۰۶۰ پلی نار در این روز یک هزار و ۲۶۰ تن تقاضا داشت و معامله گران قیمت پایانی ۴ هزار و ۱۵۵ تومان را در رقابت برای این کالا ثبت کردند، قیمت پایه آن ۴ هزار و ۱۰۷ تومان بود. البته در این روز C30S مارون نیز که گرید پرمصرف در صنایع گونی بافی است، عرضه نشد.

همچنین در این روز پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ با استقبال کمتری نسبت به هفته گذشته روبه رو شد و با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. از سوی دیگر تنها ۲۲ تن پی وی سی اروند و ۱۱۰ تن پی وی سی بندرامام مورد معامله قرار گرفت.

علی محمدی، مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه در این باره به خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: با توجه به افت قیمت مواد اولیه و همچنین روند منفی قیمت نفت، از سوی دیگر انتظار برای اعلام نتایج مذاکرات و نوسان قیمت دلار اکثر معامله گران در این روز با تردید برای خرید روبه رو بودند. این در حالی است که ادامه افت قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی و نگرانی از افت بیشتر قیمت دلار متاثر از اعلام نتایج مثبت مذاکرات همچنان خریدهای بازاریان را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه احتمال کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی متاثر از افت قیمت مواد اولیه وجود دارد، با این حال به نظر می رسد با افتی دوباره به کف قیمتی اکثر محصولات پتروشیمی نزدیک شویم و از این رو شاید گشایشی در میزان حجم معاملات دیده شود. با این حال به نظر می رسد بیشتر معامله گران این حوزه در انتظار تثبیت قیمت ها هستند و از ورود به مبادلات ترس دارند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار