کد خبر : 29640

kharid

پتروتحلیل- معاملات محصولات پتروشیمی روز گذشته متاثر از چند عامل با افزایش تقاضا نسبت به هفته گذشته روبه رو شد که در صدر آنها انتشار اخباری در خصوص پی گیری کدهای معاف از مالیات توسط برخی از پتروشیمی ها مانند مارون و جم بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، برخی از کارشناسان بازار پتروشیمی معتقدند؛ این خبر توانست به بازار پتروشیمی امید تزریق کرده و سبب افزایش تقاضاها و در نتیجه افزایش حجم معاملات نسبت به هفته گذشته شود.

این در حالی است که علاوه بر پی گیری تعدادی از پتروشیمی ها و بررسی بارنامه های خریداران و عدم بارگیری محموله های آنها، معامله گران بازار پتروشیمی نیز در خصوص غیرقانونی بودن حواله های ارزان تر از عرضه های بورسی هشدار دادند. از این رو روز گذشته بازار پتروشیمی شاهد بهبود در معاملات بود.

البته برخی از کارشناسان بازار وجود محموله های ارزان قیمت در بازار داخل را یکی از دلایل مهم رکود این بازار عنوان می کنند و می گویند: علاوه بر ضررهای مالی کدهای معاف از مالیات برای دولت، برخی از بنگاه های معاملاتی و کارگزاری ها نیز در این مدت با کاهش درآمد مواجه شده اند.

البته برخی از کارشناسان این بازار نیز با توجه به انتشار اخبار مثبت از مذاکرات و کاهش قیمت های پایه در حد انتظار معامله گران، افزایش تقاضاها را اجتناب ناپذیر عنوان کردند.

احمد بیات، مدیرکالایی کارگزاری نهایت نگر در این باره به خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: با توجه به اینکه کاهش قیمت های پایه چشمگیر بود، سبب شد تا در گام اول برای کالاها تقاضا ایجاد شود؛ چرا که معاملات برای برخی از مشتریان جذابیت داشت.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ورود برخی از معامله گران به بازار امروز اندکی هیجانی نیز بود؛ چرا که موجودی انبار مجتمع های پتروشیمی زیاد است و به نظر می رسد با ورود به هفته آینده اندکی از جو روانی بازار کاسته شود.

البته روز گذشته باز هم آف گریدها در صدر معاملات پتروشیمی ها بودند، در کنار این کالاها، محصولات پتروشیمی جم هم که عرضه های اندکی دارند با توجه و استقبال معامله گران روبه رو شدند.

پلیمرهای مورد توجه بازاریان

برخی از کارشناسان بازار نیز معتقدند؛ در شرایط کنونی، تداوم افت قیمت ها سبب شده تا برخی از کالاها به کف قیمتی خود رسیده و خرید آنها برای مصرف کنندگان به صرفه باشد.

میثم باقری، مدیرکالایی کارگزاری پگاه یاوران نوین در این باره گفت: به نظر می رسد با توجه به افت قیمت ها در حال حاضر فرصت خوبی برای خرید فراهم شده باشد، البته نرخ برخی از گریدهای پلی اتیلن هنوز واقعی نیست و اندکی از قیمت های جهانی بالاتر است، اما قیمت دلار محاسبه شده در تعیین قیمت های پایه رقم منطقی و درستی به نظر می رسد، از این رو خرید در هفته جاری و پیش رو به نفع خریداران خواهد بود.

در همین حال پلی اتیلن سنگین تزریقی ۵۲۵۰۵ و ۵۲۵۱۸ پتروشیمی جم که عرضه های اندکی داشتند با تقاضای بالا روبه رو شدند، به طوری که عرضه ۲۲۰ تنی ۵۲۵۰۵ جم ۴۸۴ تن تقاضا داشت، این کالا با قیمت پایه ۴ هزار و ۲۷۲ تومان عرضه و با قیمت پایانی ۴ هزار و ۴۲۲ تومان خریداری شد. همچنین ۵۲۵۱۸ این پتروشیمی نیز با حجم ۱۱۰ تن عرضه شد که ۵۹۴ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۲۷۲ تومان بود که با قیمت پایانی ۴ هزار و ۴۱۴ تومان توسط معامله گران خریداری شد.

همچنین در این روز پلی اتیلن سنگین بادی BL3 جم هم عرضه اندکی داشت، عرضه ۲۲۰ تنی این کالا ۵۸۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۴۹۰ تومان بود که با قیمت پایانی ۴ هزار و ۵۸۰ تومان معامله شد.

البته در این روز پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر همچنان مورد توجه و اقبال بازار بود، به طوری که ۴۸۴ تنی این کالا ۲ هزار و ۲۶۶ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۴ هزار و ۴۷۸ تومان و قیمت پایانی آن هم ۴ هزار و ۹۲۶ تومان رقم خورد. البته در این روز ۲۰۹ شازند وارد سیستم مچینگ شد.

پلی پروپیلن فیلم HP525J پلی پروپیلن جم هم در این روز با تقاضایی بیش از عرضه روبه رو شد، به طوری که عرضه ۳ هزار و ۱۴ تنی آن ۳ هزار و ۵۴۲ تن تقاضا داشت و قیمت پایانی ۴ هزار و ۲۶۰ تومان برای آن ثبت شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار