کد خبر : 29636

پایگاه هندی بیزنس استاندارد خبر داد که دولت هند به دلیل نگرانی از کمبود روپیه برای پرداخت حدود شش میلیارد دلار بدهی نفتی به ایران، از پالایشگاه‌ها درخواست کرد به تدریج خرید دلار و یورو را آغاز کنند و برای تسویه همه بدهی‌هایشان تا پایان سال آماده شوند.

پالایشگاه‌های هندی مانند اسار اویل و پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور ۴۵ درصد از پول نفت خریداری شده از ایران را به روپیه به حساب بانک UCO پرداخت می‌کنند و باقی این پول در انتظار نهایی شدن مکانیسم پرداخت، روی هم جمع شده است.

پالایشگاه‌های هندی سال گذشته پس از آغاز مذاکرات هسته‌ای میان غرب و ایران، حدود سه میلیارد دلار بدهی نفتی را در شش نوبت و از طریق یک کانال پرداخت محدود پرداخت کردند.

یک مقام ارشد هندی گفت: دولت انتظار دارد پس از پیشرفت مذاکرات میان ایران و گروه۱+۵، کانالهای پرداخت در عرض سه تا چهار ماه گشوده شود.

وزارت دارایی هند پس از توصیه بانک مرکزی این کشور، احساس می‌کند در صورتیکه ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها از پالایشگاههای هندی برای تسویه بدهی‌شان در کوتاه مدت درخواست کند، روپیه تحت فشار جدی قرار خواهد گرفت.

خرید یکباره حداکثر شش میلیارد دلار هم منجر به کمبود نقدینگی می‌شود از این رو دولت هند تلاش می‌کند به هر قیمتی از چنین وضعیتی اجتناب کند.

به گفته این مقام هندی، دولت اوایل ماه جاری از پالایشگاه‌ها درخواست کرد به تدریج در حساب‌های ارزی خود دلار و یورو تهیه کنند تا از کمبود روپیه در زمان پرداخت بدهی‌های نفتی به ایران اجتناب شود.

پالایشگاه‌هایی مانند پالایشگاه و پتروشیمی مانگلور (MRPL) با این پیش بینی که باید بدهی‌های گذشته به ایران را تسویه کنند، خرید ارز خارجی را آغاز کرده اند.

دولت هند بر این باور است که بزودی توافق میان ایران و گروه ۱+۵ حاصل می‌شود و در آن صورت تهران بدنبال دریافت بدهی‌هایش تا پایان سال خواهد بود.

بر اساس این گزارش، ایران با آمریکا، چین، فرانسه، آلمان، انگلیس و روسیه از سال گذشته برای پایان دادن به بن بست هسته ای سرگرم مذاکره بوده و مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع امروز به پایان می‌رسد اما احتمالا تمدید خواهد شد.

به گفته این مقام هندی، دولت از پالایشگاهها خواسته است پس از کسب موافقت بانک مرکزی، از بانکهای مجازشان بخواهند برای افتتاح حساب جاری ارزی اقدام کنند.

هند از ژوییه سال ۲۰۱۱ حدود ۵۵ درصد از پول نفت خریداری شده از ایران را به یورو از طریق هالک بانک ترکیه پرداخت می‌کرد و ۴۵ درصد باقی مانده هم به یک حساب روپیه در نزد بانک UCO واریز می‌شد.

اما در فوریه سال ۲۰۱۳ آمریکا اقدام به مسدود کردن همه کانالهای پرداخت کرد و پالایشگاههای هندی تنها ۴۵ درصد از پول نفت ایران را به روپیه از طریق بانک UCO پرداخت کردند و ۵۵ درصد از پولی که باید به ارز خارجی پرداخت می‌کردند به دلیل نبود کانال پرداخت مورد تایید، نزد پالایشگاهها مانده است.

پالایشگاههای هندی در ژوئن و ژوییه سال گذشته ۱٫۶۵ میلیارد دلار از بدهی نفتی به ایران را در سه قسط پرداخت کردند و ۱٫۳ میلیارد دلار دیگر از بدهی آنها در اکتبر و نوامبر در سه قسط دیگر پرداخت شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار