کد خبر : 29581

پتروتحلیل- عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به ثبت رکورد تولید کاتالیست بومی پتروشیمی در کشور، گفت: تولید انواع کاتالیست‌های پتروشیمیایی و شیمیایی از مرز یک میلیون لیتر عبور کرد.

امیر هومن کریمی با اشاره به تولید بیش از یک میلیون لیتر کاتالیست محصولات پتروشیمی و صنعتی در ایران، گفت: برای نخستین بار در طول تاریخ صنعت پتروشیمی، رکورد تولید و مصرف کاتالیست های ایرانی در صنایع پتروشیمی و پلیمری کشور شکسته شد.

این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اعلام اینکه در طول سال جاری تاکنون طراحی و ساخت دو کاتالیست مورد نیاز مجتمع پتروشیمی رازی توسط متخصصان داخلی بومی سازی و تولید شده است، تصریح کرد: این دو کاتالیست استراتژیک مورد نیاز صنعت پتروشیمی اخیرا به طور رسمی رونمایی و ایران در تولید این محصولات به خودکفایی رسیده است.

این مقام مسئول با همچنین از امضای قراردادی به منظور تامین و تولید ۵۰ هزار لیتر از کاتالیست مورد نیاز مجتمع پتروشیمی پردیس به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید کننده اوره و آمونیاک منطقه خاورمیانه خبر داد و افزود: کاتالیست های جدید ایرانی برای تامین نیاز واحدهای آمونیاک این مجتمع پتروشیمی به زودی تولید و عرضه می‌شود.

وی با اشاره به برنامه شرکت ملی پالایش و پخش نفتی و شرکت‌های پتروشیمی به منظور تولید و استفاده از کاتالیست‌های ایرانی، افزود: در راستای این سیاست کلان، برای اولین بار کاتالیست صنایع عملیات حرارتی و نورد سرد (اندوترمیک) در داخل کشور طراحی و تولید شده است.

کریمی با تاکید بر اینکه استفاده از کاتالیست‌های ایرانی در مقایسه با نمونه های اروپایی ۴۰ درصد عملکرد و کارآیی بیشتری دارد، تبیین کرد: علاوه بر این تولید این محصول استراتژیک شیمیایی سالانه از خروج نیم میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه در شرایط فعلی ایران جز معدود کشورهای تولی کننده انواع کاتالیست‌های مورد نیاز در صنایع نفت و پتروشیمی است، خاطرنشان کرد: به زودی تولید نسل جدید کاتالیست‌های مورد نیاز در صنایع پتروشیمی کشور آغاز خواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار