کد خبر 23734

IF

پتروتحلیل- قیمت های پلی پروپیلن در چند روز اخیر قبل از تعطیلات ملی چین به سبب عرضۀ کافی این محصول و قیمت های پروپیلن که به سرعت در بازار نقدی در حال کاهش هستند، با کاهش رو به رو بود.

به گزارش «پتروتحلیل»،طبق قیمتی های منتشر شده پایگاه تحلیلی Chemobris، قیمت های پروپیلنِ کره جنوبی به صورت FOB در بازار نقدی در ماه سپتامبر نزدیک به ۲۰۰ دلار در هر تن سقوط داشته است و به پایین ترین میزان خود در سال ۲۰۱۵ رسید. یکی از خریداران گزارش داده است که برای رافیای تایلندی، هندی و عربستان سعودی به صورت CFR پیشنهادی بین ۹۷۰ تا ۹۸۰ دلار در هر تن دریافت کرده است و می گوید: «قیمت های پیشنهادی فعلی خریداران را به خرید ترغیب نمی کند و قیمت پیشنهادی آن ها برای خرید این محصول در حدود ۹۵۰ دلار در هر تن است.

محموله های وارداتی در ماه اکتبر به چین خواهند رسید که پیش بینی می شود این امر وضعیت عرضه در این بازار را بدتر کند. یکی از معامله کنندگان می گوید: «این روزها به سبب عرضه مناسب و پایین آمدن قیمت های پروپیلن جو بازار پلی پروپیلن کمی کاهشی است». پیشنهادهای خرید برای هموپلیمر پلی پروپیلن و رافیای وارداتی به صورت CFR در بازۀ بالاییِ محدودۀ قیمتی ۲۰ دلار کاهش یافت و به ۹۷۰ تا ۱۰۱۰ دلار در هر تن رسید. در بازار داخلی چین طی هفته های اخیر در بازۀ پایینیِ محدودۀ قیمت های موادخام شاهد کاهش ۴۰۰ یوآنی در هر تن (۶۳ دلاری در هر تن) بوده ایم و با بررسی دقیق بورس کالای دالیان در معاملات آتی قیمت پلی پروپیلن برای تحویل در ماه ژانویه در آخرین هفته قبل از شروع تعطیلات ملی این کشور شاهد کاهش ۲۹۲ یوآنی در هر تن (۴۶ دلاری در هر تن) بود.

پیش بینی می شود قیمت های پلی پروپیلن پس از تعطیلات ملی چین و به موجب عرضۀ کافی و کاهش قیمت های پروپیلن در بازار نقدی، شاهد کاهش بیشتری باشد. شبکه های خبری همچون Caixin و Markit گزارش داده اند در ماه سپتامبر شاخص سلامت اقتصادی بخش تولید[۱] در چین رقم ۴۷/۲ بوده که این مسئله نشان می دهد فعالیت های تولیدی در چین به کاهش خود ادامه می دهد.

[۱] Purchasing Managers' Index

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار