کد خبر 23365

پتروتحلیل- بازار پلی پروپیلن و پلی اتیلنِ ترکیه در مقابل روندهای افزایشی که در هفته های اخیر در بازارهای آسیا و خاورمیانه دیده شده مقاومت می کند و طبق گزارش منابع آگاه این مسئله همزمان با ادامۀ پایین آمدن تقاضا و ثابت ماندن قیمت ها به سبب مشکلات داخلیِ این کشور اتفاق افتاده است.

getasset.aspx

قیمت های پلی اتیلن ترکیه به صورت CFR در هفتۀ منتهی به تاریخ ۱۸ سپتامبر

به گزارش «پتروتحلیل»، در حالیکه قیمت های پلی اتیلن و پلی پروپیلن ترکیه به ثبات رسیده است و بسیاری از افراد در این کشور فکر می کنند که قیمت ها به پایین ترین حد خود رسیده اند، خریداران در این کشور تحت تأثیر بالا رفتن قیمت های چین به صورت CFR نبوده اند.

از ۲۸ آگوست قیمت های فیلم پلی اتیلن چگالی بالای چین با سیستم فروش سی اِف آر ۲۵ تا ۵۰ دلار و پلی پروپیلنِ گریدِ رافیا ۱۵ تا ۳۰ دلار در هر تن افزایش یافتند. در بازارهای هند و پاکستان نیز چنین افزایش دیده شده است.

یکی از منابع آگاه در صنعت پتروشیمی اخیراً گفت همزمان با آنکه خریداران اشتیاق خود را به انجام خریدهای جدید نشان دادند تقاضا برای پلی پروپیلن در هند بهبود یافت.

یکی از فروشندگان این محصول در مومبایی می گوید که تبدیل کنندگان هندی در حال خرید پلی پروپیلن هستند زیرا می خواهند قبل از جشن دیوالی در ماه نوامبر این محصول را در انبارهایشان ذخیره کنند. تقاضا برای صنایع پایین دستیِ پلی پروپیلن معمولا حداقل یک ماه قبل از زمان تعطیلات به طور چشمگیری افزایش می یابد.

اگرچه ترکیه از جنبه روندهای قیمتی به طور بسیار نزدیکی چین را دنبال می کند اما قیمت ها در این کشور در ماه سپتامبر غالباً ثابت بوده اند.

پلی پروپیلن گریدِ رافیای ترکیه در مقابل پلی پروپیلن چین و هند به صورت (CFR) در بازار نقدی

getasset.aspx

به گزارش «پتروتحلیل»، مسائل گوناگونی بر فضای بازار ترکیه تأثیر منفی گذاشته است. در ۱۵ سپتامبر ارزش لیره نسبت به دلار تا میزانی پایین آمد که رکورد جدیدی را ثبت کرد (۱ دلار برابر با ۰۶/۳ لیره) اگرچه ارزش لیره در همان هفته کمی بالا رفت. این بی ثباتی در اقتصاد خریداران را از فراهم آوردن اعتبار باز داشته است و همچنین فروش به مصرف کنندگان نهایی در داخل ترکیه که به لیره خرید می کنند را برای فروشندگان و توزیع کنندگان بسیار سخت تر کرده است.

ترکیه بعد از انتخابات ۷ ژوئن که در آن هیچ حزبی نتوانست اکثریت کرسی های مجلس این کشور را تصاحب کند و همینطور پس از آنکه مذاکرات برای تشکیل ائتلاف در اواخر آگوست شکست خورد هنوز دولت ثابتی ندارد. رییس جمهور ترکیه دستور داده است که انتخابات دیگری در تاریخ ۱ نوامبر برگزار شود اما منابع می گویند دورنمای نامشخص سیاسی در این کشور موجب پایین آمدن خرید و فروش شده است.

یک فروشندۀ ترکیه ای می گوید که به طور مشخص فروش پلی پروپیلن ترکیه به سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی در سوریه، عراق، اوکراین و روسیه صدمه دیده است اما همچنین صادرات محصولات نهایی تولید شده از پلی اتیلن به آسیا نیز کاهش یافته است.

مسئله دیگری که مشکلات ترکیه را افزایش داده است اقدامات نظامی اخیر این کشور در جنوب شرقی آن علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) اسد. از اینرو در پی حمله به یک کامیون با پلاک ایرانی، برای خریداران ترکیه ای بطور فزاینده ای سخت شده است که رانندگان کامیون ایرانی را استخدام کنند تا محصولات را از مرز جنوبی به مرکز اصلی تولیدات در شهر غازی عینتاب بیاورند.

منابع می گویند شرکت های حمل و نقل نیز در حال حاضر کرایۀ بیشتری را برای بردن محصولات به ترکیه می خواهند و هزینه بردن محموله ها از عسلویه در جنوب ایران به غازی عینتاب ۱۰ تا ۱۵ دلار در هر تن افزایش یافته است.

دورنمای کاهشی

به سبب تمام این مشکلاتی که در ترکیه در جریان هستند دورنمای خریداران و فروشندگان کاهشی باقی می ماند. با این وجود در حال حاضر به نظر می رسد که قیمت ها در این بازار به پایین ترین حد خود رسیده اند.

از ۱۷ سپتامبر افزایش کمی در قیمت های پلی پروپیلن گریدِ رافیا در ایران و کشورهای خاورمیانه ای دیده شده که در پی آن قیمت این محصول به صورت [۱]CFR با ۲۰ دلار افزایش در کفِ بازۀ قیمتی رو به رو بود و قیمت های این محصول در ایران با سیستم فروش CPT[2] 10 دلار در هر تن افزایش یافت اما تنها به این دلیل که عوامل مشارکت کننده در بازار در هفته گذشته شاهد قیمت هایی پایین تر از ۹۸۰ دلار در هر تن با سیستم CFR و CPT نبودند.

پیش بینی می شود به سبب این عدم اطمینان و همچنین فرا رسیدن عید قربان که از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر ادامه دارد بازار برای روزهای باقی ماندۀ سپتامبر آرام باشد. پس از آن خریداران نظاره گر چانه زنی های قراردادهای مواد خام پروپیلن و اتیلن برای ماه اکتبر در اروپا خواهند بود که بسیاری پیش بینی می کنند منجر به کاهش قیمتی بیش از کاهش ماه سپتامبر خواهد شد و همینطور منتظر خواهند ماند تا تولیدکنندگان خاورمیانه و ایرانی قیمت های پیشنهادی خود برای اکتبر را اعلام نمایند.

اگرچه منابع در بازار ترکیه در مورد میزان کم موجودی کالا در این کشور هشدار داده بوده اند یکی از فروشندگان می گوید که حجم زیادی از پلی پروپیلن در چند هفته اخیر وارد این کشور شده است که با توجه به میزان پایین تقاضا در حال حاضر موجب می شود تولید کالاهای نهایی در غازی عینتاب تا اواسط اکتبر با مشکل مواجه نشود.

در حال حاضر فضای بازار در ترکیه کاهشی است. با رسیدن انتخابات یکم نوامبر یک حداقل یک ماه تا آن زمان باقی مانده است و اینکه هنوز علائمی از بهبود وضعیت لیره دیده نشده، اکثریت منابع در بازار پلی پروپیلن و پلی اتیلن ترکیه پیش بینی نمی کنند که تا اواخر سال و برخی معتقدند که تا ۳ماهۀ اول سال دیگر وضعیت تقاضا بطور چشمگیری بهبود بیابد.

نوشته: مَت تادبِل

[۱] قیمت کالا و کرایه تا مقصد

[۲] پرداخت کرایه حمل کالا تا مقصد

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار