کد خبر 23279

saderat1

پتروتحلیل- منابع آگاه در بازار پتروشیمی می گویند ممکن است ایران به سبب ضعیف شدن بازار چین و برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه این کشور تا یک پنجم از صادرات سالانۀ پلیمر خود را روانۀ بازارهای اروپایی کند.

به گزارش «پتروتحلیل» و به نقل از نشریه آیسیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا بازارهای هدف ایران هستند از این رو کشورهای فروشندۀ مواد پتروشیمی در شورای همکاری خلیج فارس با رقابت سخت تری در بازارهای اروپای غربی مواجه خواهند بود. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل: بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند.

یکی از فروشندگان پلیمر در عربستان می گوید «ما رقابتی سخت از طرف ایران را پیش بینی می کنیم. ما می دانیم که وقتی تحریم ها برداشته شوند ایرانیان به بازار اروپا هجوم خواهند آورد.»

با این حال هنوز مشخص نیست که در پی توافق حاصل شده بین ایران و ۶ قدرت جهان در ماه جولای که برنامه هسته ای تهران را متوقف می سازد، برداشته شدن تحریم های این کشور چه زمانی رخ خواهد داد.

در پی افزایش نگرانی در رابطه با اینکه رشد تولید ناخالص داخلی چین امسال ۷ درصد از هدف تعیین شدۀ دولت پایین تر خواهد بود، این کشور که دومین اقتصاد بزرگ جهان و یکی از بزرگترین واردکنندگان پلیمر در بازار آسیا می باشد، علائم ضعیف شدن را از خود نشان می دهد.

یکی از تولیدکنندگان سعودی می گوید: «منابع اطلاعاتی ما می گویند که ایران هم اکنون و قبل از برداشته شدن تحریم ها تولید خود را افزایش داده است. تولیدکنندگان شورای همکاری خلیج فارس تحت تأثیر ایران قرار خواهند گرفت.»

این در حالی است که ایران پیش بینی می کند که تا پایان امسال یا اوایل سال آیندۀ میلادی مجدداً به شبکه خدماتیِ سیستم جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوییفت) متصل شود که این مسئله راه این کشور را برای از سر گیری معاملات در حوزۀ پتروشیمی و نفت خام با اروپا هموار می کند.

پس از سخت تر شدن تحریم های مالی بین المللی علیه ایران به سبب سوء ظن در مورد ساخت بمب هسته ای سوییفت از ارائه خدمات بانکی به این کشور خودداری کرد.

به نظر یکی از تولیدکنندگان پلی پروپیلن در تهران ایران پس از برداشته شدن تحریم ها می تواند با فرستادن بخش اعظمی از تولید خود به کشور همسایه اش ترکیه کالاهای خود را به اروپا بفروشد. این تولیدکننده می گوید: «ما منتظر حل شدن مسئله سوییفت هستیم به همین دلیل است که در حال حاضر نمی توانیم محموله های بزرگی را به اروپا بفرستیم.»

طبق گزارش مرکز آمارِ اتحادیه اروپا کشورهای امارات متحده عربی، کویت و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۴، ۱۴ میلیون تن پلی اتیلن و ۲/۳ میلون تن پلی پروپیلن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کرده اند.

یکی از معامله کنندگان مواد پتروشیمی در دبی می گوید: «ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان پلی اتیلن و پلی پروپیلن است بنابراین هر تغییر کوچکی در حجم صادرات این کشور به ایران محسوس خواهد بود»

طبق گزارش شرکت ملی پتروشیمی ایران ظرفیت پتروشیمی این کشور در حال حاضر در رقم ۵۹ میلیون تن قرار دارد که بخش عظیمی از آن ها پلیمر است. تخمین دقیقی در مورد میزان پلی اتیلن و پلی پروپیلن به تفکیک وجود ندارد.

یکی از منابع صنعت پتروشیمی ایران می گوید که در بدترین شرایط در زمان تحریم های بین المللی میزان فعالیت های تولیدی در کارخانه های پتروشیمی این کشور بیش از ۶۰ درصد نبود.

به گزارش «پتروتحلیل»، اگرچه تولیدکنندگان ایرانی مشتاق هستند پس از چند سال تحریم مالی سهم خود از بازار اروپا را باز پس گیرند اما آنان می خواهند از این مسئله اطمینان حاصل کنند که صادرات آن ها به کشور چین مقصد اصلی صادرات‌شان در زمان های نامناسب نیز صورت بپذیرد.

یک منبع نزدیک به یکی از تولیدکنندگان پلیمر ایران که در حال حاضر در حدود ۸۵ درصد از تولیداتش را به آسیا صادر می کند اینگونه می گوید: «ما به مشتری های چینی‌مان که در زمان تحریم از ما حمایت کردند وفادار خواهیم ماند.»

در این زمان تبدیل کنندگان صنایع پایین دستی در اروپا با دیدن تجمع محموله ها در بندرگاه های امام خمینی و بندرعباس نگران هستند مدت زمان دریافت محموله های وارداتی از ایران زیاد باشد.

همچنین ایران در زمانی در حال بازگشت به بازار اروپا است که قیمت ها از ثبات برخوردار نیستند و به سبب گران شدن واردات بخاطر پایین آمدن ارزش یورو انتظار می رود خریداران مزایای خرید از کشورهای خارج از قارۀ اروپا را نیز بررسی کنند.

از سال ۲۰۱۴ ارزش دلار نسبت به دیگر واحدهای پولی از جمله دلار کاهش یافته است و همچنان قیمت آن از ثبات برخوردار نیست.

یکی از خریداران اروپایی می گوید: «واردات به اندازه کافی ارزان نیست. چرا من باید چنین خطری بکنم؟»

یکی از منابع آگاه در بازار پتروشیمی می گوید که در حال حاضر خریداران اروپایی خریدهایی با حجم کم را صورت می دهند و رویکردی محتاطانه دارند زیرا ممکن است قیمت ها قبل از رسیدن محموله هایشان کاهش بیابد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار