کد خبر 21571

bayat

پتروتحلیل- عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه وزارت نفت قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی را در محدوده ۱۱ تا ۱۳ سنت دیده است، خاطر نشان کرد: شرکت های پتروشیمی و سهامداران آنها نباید از این بابت نگرانی داشته باشند؛ چرا که پس از لغو کامل تحریم ها و با توجه به افق بسیار خوبی که پیش روی این صنعت است، نگرانی در این خصوص بی مورد است. مثلا واحدهای متانولی نزدیک به ۴۵ درصد از گاز طبیعی دریافتی خود را به سوخت تبدیل می کنند که نرخ سوخت برای آن لحاظ می شود و با احتساب نرخ سوخت و خوراک در کنار هم هزینه شرکتها متعادل و در سطح کمتری نسبت به ۱۱ یا ۱۳ سنت خواهد بود.

عبدالحسین بیات در گفت و گو با خبرنگار «پتروتحلیل»، به مبنای قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برخی از صنایع بالادست، پالایشگاه ها و واحدهای تولید نفت و گاز و پتروشیمی که زیر مجموعه وزارت نفت هستند خوراک را با قیمت ثابت دریافت می کنند، و برخی دیگر نیز خوراک را با قیمتی بالاتر از فوب منهای ۵ درصد دریافت می کنند که این قیمت گذاری عموما از پلاتس و آیسیس انجام می شود، به این ترتیب نیاز است که در خوراک ورودی و خروجی پتروشیمی ها تعادل منطقی ایجاد شود، مثلا قیمت خوراک بر مبنای نرخ ارز اتاق انجام می شود و قیمت محصولات براساس ارز آزاد که این موضوع رونق بخش پتروشیمی را تهدید می کند، به نظر بنده در برخورد با خوراک و محصولات پتروشیمی باید مبنایی یکسان لحاظ شود، به این ترتیب به برنامه پنجم توسعه و قیمت عادله نزدیک خواهیم شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: با لغو کامل تحریم ها اجرای طرح های در دست انجام صنعت پتروشیمی سرعت خواهد گرفت، از این رو دسترسی به تجهیزات الکترونیکی و ابزار دقیق، ماشین آلات و ... با لغو کامل تحریم ها سهل تر شده و اجرای طرح های صنعت پتروشیمی شتاب می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جذب سرمایه گذاران خارجی نیز پس از لغو کامل تحریم ها تسهیل خواهد شد، خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم در آینده ای نزدیک اخذ تسهیلات ارزی (فاینانس ها) تسهیل شود، گر چه پیش تر نیز سرمایه گذاران از بازارهای اروپا و آسیا جذب می شدند، اما سرمایه گذاری ها و مشارکت ها در صنعت پتروشیمی بسیار محدود بود، اما با لغو کامل تحریم ها امیدوار هستیم که فضا برای صنعت پتروشیمی باز شده و سرمایه گذاران اروپایی با منابع مالی بالا جذب صنعت پتروشیمی شوند.

عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه تاکید کرد: البته لغو کامل تحریم ها می تواند تاثیرات منفی ای نیز برای صنعت پتروشیمی به دنبال داشته باشد، به طوری که تحریم ها در سال های گذشته سبب شد تا برخی از تولیدکنندگان داخلی رشد کرده و سطح کیفی تولیدات آنها با خارجی ها برابری کند، به این ترتیب این تولیدکنندگان نباید پس از لغو کامل تحریمها فراموش شوند و یا آسیب ببینند، مثلا در تولید کاتالیست و دانش های بومی بسیاری از تولیدکننده های ما به درجات بالایی رسیدند.

وی همچنین با اشاره به اینکه لغو کامل تحریم ها می تواند در کاهش هزینه های بازرگانی و صادرات بسیار موثر باشد، افزود: ما با کمبود بازارهای هدف مواجه نیستیم، چرا که امکان پوشش همه بازارهای هدف وجود ندارد، اما در کاهش هزینه ها لغو کامل تحریم ها می تواند تاثیر به سزایی بر تقویت سودآوری شرکت های پتروشیمی داشته باشد؛ چرا که تسهیل حمل و نقل و گردش وجوه حاصل از نقل و انتقالات و همچنین اخذ بیمه ها پس از لغو کامل تحریم ها می تواند هزینه های شرکت های پتروشیمی را کاهش داده و بر سهام این گروه از شرکت ها نیز اثر بگذارد و ارزش سهام آنها را افزایش دهد.

این کارشناس صنعت پتروشیمی در ادامه یادآور شد: تولید شرکت های پتروشیمی در دوره تحریم ها با افزایش هزینه ۱۵ تا ۳۰ درصدی روبه رو بود؛ چرا که هزینه تولید کاتالیست ها و تجهیزات گران بود، به همین دلیل مراکز تحیقاتی تلاش کردند تا دانش فنی کاتالیست ها را تدوین کنند و به تولید انبوه برسانند و هزینه های این صنعت را کاهش دهند. با این حال انتظار می رود با لغو کامل تحریم ها امکان دسترسی به دانش های فنی فراهم شود؛ چرا که ما همواره در خصوص دسترسی به دانش های فنی با مشکلات عدیده ای روبه رو بوده ایم.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار