کد خبر 21092

boors3
پتروتحلیل-بورس اوراق بهادار تهران امروز توانست بر عرضه های سنگین دو روز ابتدای هفته غلبه کرده و بازار به مسیر رشد بازگشت.
به گزارش «پتروتحلیل»، در معاملات امروز سخنان شب گذشته رئیس جمهوری در ارایه گزارش مذاکرات و تحولات پیش روی اقتصادی به بهبود وضعیت تقاضا در بازار منجر شد که همین امر نیز در نهایت به رشد ۹۶٫۲واحدی شاخص کل معادل ۰٫۱۴درصد ختم شد. با این رشد شاخص در پایان معاملات امروز به رقم ۶۶هزار و ۶۲۶واحد رسید.سخنان رئیس جمهوری به ویژه ترسیم مسیر روشنی از تحولات آتی اقتصاد موجب امیدواری سرمایه گذاران شده است. در کنار سخنان امیدوار کننده رئیس جمهوری امروز در صحنه اقتصادی نیز بانک مرکزی در بخش نامه ای
نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی حساب ذخیره مشخص کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بالاخره بعد از ۱۰ جلسه مشترک با رئیس کل بانک مرکزی نحوه تسویه حساب ارز برداشتی از حساب ذخیره ارزی، شب گذشته مصوب و همان شبانه هم به بانک‌ها ابلاغ شد.
در همین حالدر گروه پتروشیمی امروز پتروشیمی جم از فرابورس به بورس منتقل شد. امروز آخرین روز حضور یک شرکت ۹۶۰ میلیارد تومانی در فرابورس است و نماد آن در پایان معاملات بسته می شود تا به عنوان دومین شرکت از فرابورس به تابلوی منتقل شود.
مدیر بازار فرابورس امروز از انتقال نماد شرکت پتروشیمی جم به بازار معاملاتی خبر داد و اعلام کرد: با توجه به انتقال نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی جم (جم۱) از بازار دوم فرابورس ایران به بازار معاملاتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران، نماد معاملاتی مذکور در پایان جلسه معاملاتی امروز دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴ متوقف می شود. تاریخ و نحوه بازگشایی نماد معاملاتی مذکور در بازار رسمی شرکت بورس اوراق بهادار تهران توسط معاونت محترم بازار آن شرکت اطلاع رسانی می شود.
در گروه شیمیایی همچنین مدیرعامل پلی اکریل ایران آخرین وضعیت مالی و عملیاتی و مشکلات این تک سهم نساجی حاضر در بورس را اعلام کرد و خواستار رفع موانع توسعه صنعت شد.
به گزارش بورس پرس، درحالی نماد معاملاتی شرکت پلی اکریل ایران از ۱۰ مرداد جهت برگزاری مجمع فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص اصلاح اساسنامه متوقف شده که رسول رضایی مدیرعامل این شرکت گفت:طی ۴ ماه اول سال حدود ۳۲ هزار تن محصولات اکریلیک از هند، چین، ترکیه و کره با نرخ ارز مبادلاتی وارد کشور شده اما درخواست ارز مبادلاتی شرکت پلی اکریل ایران برای تهیه مواد اولیه طی این مدت مسکوت مانده و بانک مرکزی اعلام کرده دیگر ارز مبادلاتی نمی دهد.
وی ادامه داد: این مشکل باعث شده تا فقط ۲۵ درصد ظرفیت کارخانه فعال باشد و حدود ۹ هزار تن به ارزش ۷۰ میلیارد تومان از محصولات در انبارها بماند و نقدینگی کارخانه تمام شود. این وضعیت منجر به جان گرفتن دلال ها شده که صنعت را روز به روز گرفتارتر و لاغرتر کرده اند. از سوی دیگر با توجه به حساسیت رقبای خارجی، مواد اولیه مورد نیاز تحریم شده است.
این مقام مسئول گفت: تا سال گذشته به ترکیه محصولات پلی استر صادر می کردیم اما از سال ۹۳ این کشور با اعمال قانون ضد دامپینگ، تعرفه ورود این محصول را به ۲۱ درصد رساند به همین دلیل دیگر قادر به صادرات پلی استر نیستیم. همچنین هیچ کشوری بجز تایوان به ایران ماده اولیه اکریلو نیتریل نمی فروشد. اگر هم کشوری حاضر به فروش شود هیچ کشتی آن را برای ما حمل نمی کند.
رضایی با اشاره به مشکلات تامین ارز و خرید ماده اولیه از خارج گفت: طی دو سال گذشته ارز را با قیمت ۱۳۵ درصدی از بانک ها تامین می کردیم تا اعتبارنامه (LC) ما باز شود در حالیکه امروزه اختلاف نرخ ارز مبادلاتی و آزاد به کمتر از ۳۵ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه صنعت نساجی کشور با وجود همه این مشکلات زمانی می تواند روی پای خود بایستد که قوانین برای آن تسهیل و خود تحریمی ها برداشته شود، افزود: اگر کشوری تحریم می شود باید قوانین آن را برای بخش تولید تسهیل کنند اما در کشور ما برعکس شده و ما دچار خود تحریمی شده ایم.
وی رضایی هزینه خسارات ناشی از تحریم ها به پلی اکریل ایران را ماهیانه ۱٫۵ میلیارد تومان اعلام گرد و از توقف خط دوم تولید اکریلیک کارخانه خبر داد و گفت: اگر با برداشتن تحریم ها، شرایط واردات محصولات مشابه نساجی عادلانه و نرخ ارز یکسان شود ، صنعت نساجی کشور جانی دوباره می گیرد.
در مجموع بازار امروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس به ۱۵۷میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۱۵میلیارد تومان بالغ شد.
ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار