کد خبر : 20863

mahdavi1

پتروتحلیل- نشست انجمن کارفرمایان پتروشیمی و بورس کالا برای انعقاد قراردادهای بلندمدت پتروشیمی ها با صنایع پایین دست برگزار می شود.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار «پتروتحلیل» با بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه پتروشیمی ها راغب به انعقاد قرارداد بلندمدت با صنایع پایین دست هستند، قرار است نشستی با بورس کالا برای برنامه ریزی در این خصوص برگزار شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قیمت خوراک پتروشیمی ها باید براساس منطقه خلیج فارس تعیین شود تا سرمایه گذاران برای ورود به صنعت پتروشیمی ایران انگیزه کافی داشته باشند، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی باید با منطقه خلیج فارس، سابیک عربستان و قطر در حوزه پتروشیمی رقابت کند، از این رو به نظر می رسد قیمت خوراک باید به گونه ای تعیین شود که سرمایه گذاران را جذب کند.

احمد مهدوی در ادامه با اشاره به اینکه ما با ارزان فروشی گاز مخالف هستیم، خاطر نشان کرد: فرمول قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها در مجلس تعیین شده است و از این رو باید طبق آن فرمول عمل شود و قیمت ۱۳ سنتی که برای خوراک پتروشیمی ها اخیرا عنوان شده است، واقعیت ندارد؛ چرا که آیین نامه نمی تواند برخلاف قانون باشد.

وی تاکید کرد: طبق فرمول مجلس برای خوراک گاز ۶ تا ۸ سنت و برای مایع حداقل ۸۵ تا ۹۰ درصد فوب در نظر گرفته شده است که برای پتروشیمی ها مزیت رقابتی دارد.

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی در پاسخ به سوال پتروتحلیل که چرا برخی از پتروشیمی ها به قیمت گذاری محصولات پتروشیمی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی معترض هستند، گفت:شرکت ملی صنایع پتروشیمی قیمت های پایه را براساس دستورالعمل و براساس فوب منهای ۵ درصد تعیین می کند، از این رو مجتمع های پتروشیمی نباید به قیمت ها معترض باشند، قیمت های داخلی باید از قیمت جهانی پایین تر باشد تا مصرف کنندگان بتوانند مواد اولیه را به محصولات نهایی تبدیل کنند و برای آنها تولید به صرفه باشد. البته احتمال دارد در آینده قیمت های محصولات پتروشیمی در بورس براساس نظام عرضه و تقاضا مشخص شود و دیگر نیازی به قیمت گذاری وجود نداشته باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار