کد خبر 20724

رضازاده گفت: هم‌اکنون تولیدکنندگان واقعی نمی‌توانند اجناس خود را به بازار داخل عرضه کنند که این موضوع باعث کاهش تولیدات هم شده است.

نصرالله رضازاده در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه وضعیت صنایع پلاستیک در کشور مطلوب نیست گفت: با توجه به تغییراتی که از تاریخ ۱۲ تیرماه سال گذشته در خصوص عرضه مواد پتروشیمی داده شد و اینکه مقرر شد مواد پلیمری را با دلار آزاد محاسبه کنند و در بورس آن را به صنایع پایین‌دستی ارائه دهند و از زماین که صادرات آن آزاد شد تامین مواد اولیه با ۲۵ درصد بالاتر از قیمت جهانی در کشور انجام می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت تمام شده پلاستیک در کشور درسطح بالایی قرار دارد این موضوع باعث شده تا میزان کالای ساخته شده بیش از گذشته وارد کشور شود و در واردات باز شود.

رضازاده ادامه داد: هم‌اکنون تولیدکنندگان واقعی نمی‌توانند اجناس خود را به بازار داخل عرضه کنند که این موضوع باعث کاهش تولیدات هم شده است.

وی با اشاره به کاهش تولیدات در سال گذشته گفت: درسال ۹۳ میزان تولیدات صنایع پلاستیک نسبت به سال ۹۲ با ۴۰۰ هزارتن کاهش همراه بود که امسال نیز این روند ادامه دارد.

رضا زاده با اشاره به مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص عرضه مواد پتروشیمی در بورس کالا، گفت: آقای خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت سال گذشته اعلام کرد در صورتی که تولیدکننده ای دو بار مواد پتروشیمی در بورس کالا عرضه کند تولیدکنندگان می‌توانند بخش دیگری از مواد را خارج از بورس به فروش برسانند.

وی گفت: براین اساس هیچ آمار دقیقی از میزان تولید در دست نیست زیرا همه مواد در بورس کالا عرضه نمی‌شود تا به صورت شفاف مشخص باشد و این شفافیت از بین رفته است.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پلاستیکی کشور با بیان اینکه واحدهای صنایع پلاستیکی یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند گفت: اکثر تولیدکنندگان با مشکل مواجه شده اند و این اقدام وزارت صنعت باعث شده تا صنایع پایین‌دستی کشور ضربه ببیند.

وی گفت: این مسئله نیاز به اصلاح دارد و اگر قرار است سوبسیدی به پتروشیمی کشور داده شود این سوبسید نباید تنها به صنایع بالادستی تعلق گیرد و صنایع پایین‌دستی نیز باید از آن بهره‌مند شود.

وی گفت: در مقابل خوراک ارزانی که به این صنایع داده می‌شود باید نسبت به مردم تعهد ایجاد شود تا بتوانند قیمت‌ها را پایین‌تر از بازارهای جهانی عرضه کنند تا این موضوع منجر به افزایش تولید داخل شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار