کد خبر 20260

sabok khati1

پتروتحلیل- در حالی امروز پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ پتروشیمی امیرکبیر و شازند عرضه می شوند که اکثر کارشناسان معتقدند؛ قیمت پلی اتیلن های سبک خطی نسبت به نرخ جهانی آنها بالاتر است.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که پلی اتیلن های سبک خطی روز گذشته در لیست اعلامی قیمت های پایه ۱۴۹ تومان کاهش قیمت داشته و به رقم ۴ هزار و ۳۲۹ تومان رسیدند.

امروز هم قیمت پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر برای عرضه ۴ هزار و ۳۳۰ تومان و معامله گران احتمال می دهند که کل بار عرضه شده امیرکبیر با توجه به اینکه غیبت طولانی داشته از سوی معامله گران با قیمت پایه و یا رقابت جزیی خریداری شود.

در همین حال پتروشیمی شازند نرخ ۴ هزار و ۱۹۹ تومان را برای پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ خود تعیین کرده است، یعنی ۱۳۰ تومان ارزان تر از ۲۰۹ امیرکبیر و به گفته کارشناسان این موضوع نشان می دهد که قیمت اعلامی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای پلی اتیلن سبک خطی بالا است و مجتمع های پتروشیمی به این موضوع واقف هستند.

هر چند که فعالان بازار پتروشیمی، معاملات خوبی را برای پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ شازند پیش بینی نمی کنند، به عقیده این گروه حجم خرید این کالا احتمالا اندک خواهد بود. این در حالی است که برخی از آگاهان بازار می گویند: قیمت صادراتی پلی اتیلن های سبک خطی به ترکیه در حال حاضر یک هزار و ۳۳۰ تا یک هزار و ۳۵۰ دلار در هر تن است.

این در حالی است که پیش از تغییر قیمت های پایه در روز گذشته، پلی اتیلن های سبک خطی با قیمت یک هزار و ۴۴۰ دلار در هر تن توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی قیمت گذاری شده بودند، که با دلار ۳ هزار و ۳۰۰ تومان، نرخ این کالا ۴ هزار و ۲۹۰ تومان رقم می خورد، حال آنکه عرضه این محصولات با قیمت ۴ هزار و ۴۸۰ تومان انجام می شد که روز گذشته قیمت جدید پلی اتیلن های سبک خطی ۴ هزار و ۳۲۹ تومان تعیین شد، این موضوع نشان می دهد که هنوز احتمال افت قیمت این کالا در دو هفته آینده وجود دارد و پلی اتیلن های سبک خطی جزء کالاهایی هستند که نرخ آنها هنوز با بازار جهانی فاصله دارد.

برخی از کارشناسان بازار می گویند: فروش این کالا با قیمت بالاتر از صادرات آن به تولیدکننده داخل، یعنی اجحاف در حق مصرف کنندگان داخلی و از این رو تعدیل نرخ این کالا و یکسان سازی آن با بازارهای جهانی ضروری به نظر می رسد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار