کد خبر 19475

pp5

پتروتحلیل- مارون پس از بندرامام دومین پتروشیمی ای بود که روز گذشته اقدام به تعدیل قیمت در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی کرد.

به گزارش «پتروتحلیل»، در این روز پتروشیمی مارون نرخ پلی اتیلن سنگین فیلم EX5 را ۹۰ تومان کاهش داد و به این ترتیب ۸۸ تن از این کالا توسط معامله گران خریداری شد. در همین حال در لیست عرضه های امروز سه شنبه نیز پلی اتیلن سنگین EX5 مارون وجود دارد.

به نظر می رسد رکود موجود در بازار پتروشیمی و افزایش عرضه های «فیلم»، سبب شده تا اکثر عرضه کننده ها نسبت به تعدیل قیمت های خود در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی راغب باشند.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان بازار نیز در خصوص غیرواقعی بودن قیمت برخی از کالاها ابراز نگرانی می کنند. جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم دراین باره به خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: در حال حاضر قیمت پلی استایرن ها، پلی اتیلن های سنگین فیلم و پی وی سی نسبت به قیمت جهانی آنها بیشتر است. این در حالی است که برخی از نشریه های خارجی نوشته بودند: تولیدکننده های ایرانی پی وی سی حاضر هستند کالای خود را ۱۰ دلار پایین تر یعنی با قیمت ۸۷۰ دلار در هر تن به فروش برسانند. قیمت پی وی سی در حال حاضر ۸۸۰ دلار در هر تن سی اف آر است.

به این ترتیب به نظر می رسد در حال حاضر پلی اتیلن های بادی و تزریقی با توجه به حجم پایین عرضه ها، کالاهایی هستند که با رقابت از سوی معامله گران روبه رو می شوند. عرضه گرید ۵۲۵۱۸ و BL3 پتروشیمی جم هر بار در تالار هر کدام به میزان ۱۱۰ تن است و از این رو معامله گران راغب به رقابت برای این کالاها هستند.

با این حال روز گذشته رینگ پتروشیمی مانند هفته های اخیر با معاملاتی بی رمق و کم حجم پی گرفته شد تا اکثر کارشناسان این حوزه متقاعد شوند که در معاملات امروز هم شاهد روز پررونقی نخواهند بود.

به این ترتیب روز گذشته پلی پروپیلن C30S مارون و ۰۶۰ پلی نار با توجه به کاربردشان در صنایع گونی با رقابت از سوی خریداران مواجه شد. به نظر می رسد این کالاها دیرتر از محصولات دیگر دچار رکود شده اند. به گفته مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم با توجه به کاربرد فراوان این کالاها در تهیه گونی، دیرتر از کالاهای دیگر دچار رکود شده اند؛ البته به نظر می رسد محصولاتی همچون ۵۵۰J و ۱۱۰۲XK که در تهیه بسته بندی جامبو مورد استفاده قرار می گیرند اندکی زودتر از C30S، ۰۶۰ و ۵۱۰L که در صنایع گونی کاربرد دارند، دچار رکود شده اند؛ چرا که حجم صادرات و حمل و نقل محصولات پتروشیمی نسبت به گذشته کاهش یافته است.

در همین حال روز گذشته «ایکس تری» شازند هم با حجم اندک معامله و بخش زیادی از آن وارد سیستم مچینگ شد. پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ شازند هم با شکست قیمتی روبه رو شده و تنها ۳۴۰ تن از آن فروخته شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار