کد خبر : 19273

با بهره برداری از ۱۵ طرح پتروشیمی تا پایان سال ۹۵ بیش از ۸٫۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده می شود.

به گزارش ایرنا، براساس پیش بینی های انجام شده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در صورت تامین منابع مالی تا ١٠ سال آینده به سالانه ١٨٠ میلیون تن می رسد و جایگاه نخست منطقه خاورمیانه در صنعت پتروشیمی به ایران اختصاص می یابد.

مرضیه شاهدایی مدیر طرح های ملی صنایع پتروشیمی در خصوص آخرین وضعیت توسعه طرح های پتروشیمی می گوید: با توجه به تعداد بالای این طرح های توسعه ای و پیشرفت فیزیکی متفاوت این طرح ها را اولویت بندی کردیم و طرح های بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد را در اولویت اول قرار دادیم تا نظارت، همیاری و کمک به آنها پیش از بقیه طرح ها انجام شود. مدیر طرح های شرکت ملی پتروشیمی ادامه داد: طرح های با پیشرفت ۲۰ تا ۶۰ درصد در اولویت دوم و یک تا ۲۰ درصد در اولویت سوم قرار گرفتند. وی ادامه داد: این ۶۰ طرح مجموعاً ۳۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و ظرفیت تولید صنایع پتروشیمی را دو برابر می کند چنانچه ظرفیت فعلی ۶۰ میلیون تنی به ۱۲۰ میلیون تن در سال افزایش می یابد و تا پایان ۹۴ حدود ۶ یا ۷ طرح به ظرفیت ۲٫۷ میلیون تن و در پایان سال ۹۵ حدود ۸ طرح دیگر به ظرفیت ۵٫۸ میلیون تن راه اندازی خواهد شد. مدیر طرح های شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه ۶ طرح پتروشیمی در اولویت دوم و ۳۹ طرح در اولویت سوم قرار دارند، گفت: طرح های اولویت دوم از سال ۹۶ شروع به ورود به مدار می کنند و عمدتاً فاینانس آنها فعال شده و طرح های اولویت سوم با مشکلات اجرایی به خصوص فعال نشدن فاینانس و همین طور رفع تحریم ها مواجه هستند. شاهدایی اظهار داشت: بیشترین مشکل طرح های پتروشیمی در دست اجرا تأمین فاینانس است اما مشکلات دیگری از جمله آورده سرمایه گذاران، تأمین خوراک در بالادست، تأمین دانش فنی، تأمین تجهیزات و اقلام و گرفتن خدمات از شرکت های معتبر خارجی از جمله دیگر مشکلات این پروژه هاست که بخشی از آنها به شرایط تحریم باز می گردد و امید است با توجه به فضای جدید به وجودآمده بتوانیم جهش دوباره صنعت پتروشیمی ایران را رقم بزنیم. به گفته مقامات صنعت پتروشیمی، کشورهای زیادی تاکنون ابراز علاقه خود را برای حضور دوباره درصنعت پتروشیمی اعلام کرده اند و در صورتی که تحریم ها پایان یابد می توان از سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی این کشورها در طرح های توسعه ای استفاده کرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار