کد خبر 19040

kala3

پتروتحلیل- معاملات روز سه شبنه هفته جاری همچنان با صدر نشینی گریدهای خاص به پایان رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، در این روز عطش معامله گران برای پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ پتروشیمی امیرکبیر و پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ پتروشیمی بندرامام سبب شد تا مابقی کالاها از اقبال کمتری برخوردار بودند، به طوری که پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ و پلی اتیلن سبک ۰۰۷۵ هر دو با سقف قیمت و تسهیم به نسبت روبه رو شدند.

با این حال شایعاتی در خصوص بارگیری روزانه محموله ۰۰۷۵ توسط پتروشیمی بندرامام نیز در بازار وجود داشت، گفته می شود در هفته های اخیر بارگیری بندرامام به صورت ۲۰ روزه بوده است.

عرضه هزارتنی پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ بندرامام در این روز ۱۳ هزار و ۳۵۰ تن تقاضا داشت. قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۴۸۰ تومان بود که با قیمت ۴ هزار و ۹۲۸ تومان توسط معامله گران خریداری شد.

در همین حال شایعاتی نیز در خصوص راه اندازی پتروشیمی امیرکبیر در بازار وجود داشت و از این رو برخی از معامله گران را برای خرید دچار تردید کرد، گفته می شود تولیدات پتروشیمی امیرکبیر آغاز شده و هفته آینده ۲ هزارتن پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ توسط امیرکبیر عرضه خواهد شد، یک مقام آگاه در این باره به «پتروتحلیل» گفت: از ۸ کوره الفین امیرکبیر به احتمال زیاد ۴ تا ۵ کوره الفین راه اندازی شده است، البته مطمئنا پتروشیمی امیرکبیر قادر به تولید با تمام ظرفیت نیست.

البته الان فصل مصرف پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ نیست و بیشتر معامله گران متاثر از اتفاقات رخ داده برای پتروشیمی امیرکبیر و در غیاب عرضه های زیاد این مجتمع خواهان این کالا هستند. این در حالی است که برخی از مصرف کنندگانی که قادر به تهیه این کالا نبوده اند در حال بررسی جوانب واردات این کالا از سابیک عربستان هستند.

پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر در این روز ۵۰۶ تن عرضه داشت که با تقاضای ۷ هزار و ۶۷۸ تنی روبه رو شد. قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۶۵۳ تومان بود که با قیمت ۵ هزار و ۱۱۹ تومان توسط کارگزاران خریداری شد.

تعدیل قیمت پی وی سی توسط پتروشیمی بندرامام

علاوه بر گریدهای خاص در روز سه شنبه، کاهش نرخ پی وی سی گرید S65 توسط شرکت پتروشیمی بندرامام در تالار بورس کالای ایران خبرساز بود. به طوری که پتروشیمی بندرامام با کاهش ۸۰ تومانی قیمت پی وی سی S65 توانست تناژ فروش کالای خود را پس از رکودی چشمگیر در این حوزه به ۱۴۰۰ تن برساند و حجم خوبی از نقدینگی را عاید شرکت کند.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم دراین باره به پتروتحلیل گفت: کاهش نرخ توسط بندرامام خبر خوبی برای فعالان این حوزه بود؛ چرا به نظر می رسد در عرضه کننده های محصولات پتروشیمی هیچگاه حاضر به تعدیل نرخ در زمان رکود و کاهش قیمت ها نیستند، اما پتروشیمی بندرامام این نوید را به مصرف کنندگان داد که تعدیل نرخ در زمان افت قیمت ها و رکود را پذیرفته و این موضوع می تواند بر تصمیم گیری مجتمع های دیگر نیز تاثیر گذار باشد.

کاهش رقابت برای خرید «ایکس تری»

در همین حال در روز سه شنبه «ایکس تری» با کاهش تقاضا نسبت به هفته های گذشته روبه رو بود. به نظر می رسد عطش معامله گران کاهش یافته است. در این روز «ایکس تری» پتروشیمی امیرکبیر در دو حجم ۵۰۰ و ۱۵۰۰ تن عرضه شد.

عرضه ۵۰۰ تنی «ایکس تری» سفید امیرکبیر یک هزار و ۸۷۰ تن تقاضا داشت. قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۴۷۲ تومان بود و معامله گران برای خرید آن میانگین قیمت ۴ هزار و ۶۳۹ تومان را ثبت کردند، به این ترتیب معامله گران برای خرید این کالا ۳٫۷ درصد رقابت کردند. همچنین در این روز عرضه یک هزار و ۵۰۰ تنی «ایکس تری» که دارای دانه های مشکی بود با تقاضای یک هزا رو ۴۶۰ تنی روبه رو شد، این کالا با قیمت پایه ۴ هزار و ۴۷۲ تومان عرضه و معامله شد. این در حالی است که هفته گذشته معامله گران برای خرید «ایکس تری» به طور میانگین ۷ درصد رقابت کرده بودند.

همچنین در این روز پلی اتیلن سنگین لوله CRP100 پتروشیمی جم هم به میزان ۲ هزارتن عرضه شد که ۲ هزار و ۹۲۶ تن تقاضا داشت. قیمت پایه این کالا ۴ هزار و۴۷۲ت ومان بود که معامله گران برای خرید آن میانگین قیمت ۴ هزار و ۵۱۸ تومان خریداری شد. پلی اتیلن سنگین لوله OFF - CRP100N درجه ۱ و ۲ و همچنین پلی اتیلن سنگین لوله OFF - CRP100N مشکی درجه ۱و ۲ جم هم با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند. البته میزان رقابت ها پایین بود.

برخی از معامله گران می گویند: در روز سه شنبه، پتروشیمی جم افزایش عرضه های خود را اعمال نکرد و به این ترتیب زمینه رقابت معامله گران را فراهم کرد، این در حالی است که اگر افزایش عرضه ها را اعمال می کرد، بازار با مازاد عرضه روبه رو می شد و به این ترتیب تولیدات جم با نرخ پایه خریداری می شدند. هفته گذشته هم پتروشیمی جم، کاهش قیمت های پایه را اعمال نکرد و زمینه رقابت خریداران را فراهم کرد.

البته در این روز پتروشیمی تندگویان «پت» ها را عرضه نکرد، گر چه این کالاها در مرکز توجه قرار ندارند و افت قیمت ها آنها در فصل مصرفشان برای بسیاری از معامله گران تعجب برانگیز است، اما در روز سه شنبه این کالاها عرضه نشدند.

با این حال در این روز معاملات آف گریدها همچنان خوب بود، پلی اتیلن سنگین EX5 مارون و گرید ۵۲۵۱۸ جم هم با رقابت از سوی معامله گران خریداران شدند. کمبود عرضه از دلایل رقابت برای گرید ۵۲۵۱۸ جم عنوان شده است. گرید ۲۴۲۰ امیرکبیر هم با رقابت معامله شد.

در همین حال پلی اتیلن سنگین بادی BL4 و گرید ۰۰۳۵ بندرامام با استقبال کمی از سوی معامله گران روبه رو شدند. پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی هم وارد زمان مچینگ شدند.

با این حال در بازار آزاد محصولات پتروشیمی هم شایعه کاهش قیمت های پایه اعلامی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی سبب شد تا بازار با تحرک خاصی روبه رو نباشد و بیشتر تحت تاثیر معاملات پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر و پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ بندرامام باشد. این در حالی است که به نظر نمی رسد بازار محصولات پتروشیمی با تغییرات عمده ای در روزهای آینده روبه رو شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار