کد خبر : 18928

abadan

پتروتحلیل- در حالی در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت پتروشیمی آبادان‌ ۴۰۰ ریال بابت هر سهم بین سهامداران تقسیم شد که برنامه‌های سودآور «شپترو» در چند سال آینده نیز تشریح شد.

دورنمای «شپترو»

به گفته علیرضا صدیقی زاده ۵ پروژه مهم در حال ساخت پتروشیمی آبادان عبارتند از :«پروژه افزایش ظرفیت دریافت خوراک‌های گازی پتروشیمی آبادان از پالایشگاه آبادان»، «پروژه افزایش ظرفیت و تکنولوژی واحد کلر آلکالی و افزایش ظرفیت واحد EDC.»، «پروژه افزایش ظرفیت واحدهای OXY-VCM» ، «پروژه استحصال نمک از آب دریا» و «پروژه اتصال پتروشیمی آبادان به خط لوله اتیلن غرب» که شرکت مصص به اجرای آنها براساس اولویت بندی در چند سال آینده است.

همچنین ۴ پروژه اساسی دیگر در پتروشیمی آبادان تعریف شده که «حذف مواد آلی فرار و بو از پساب‌های صنعتی از محوطه تصفیه‌خانه» و «بازیابی گازهای مشعل واحد ۵۰۰ و ۱۰۰۰ و استفاده از آن در رینگ سوخت مجتمع» در دستور کار قرار دارد. همچنین دو پروژه «حذف کامل پساب صنعتی و بازگردان و استفاده از آن در فرآیند تولید و کشاورزی» و «احداث حوضچه‌های استحصال نمک با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در سال» در حال تکمیل است.

مدیرعامل شرکت در پیامی از هیات‌مدیره درباره رویکرد «شپترو» در سال ۹۳ اظهار کرد: هدف‌گذاری تولید با وجود رکود بازارهای جهانی و داخلی و افزایش شدید هزینه بهای تمام شده محصولات شرکت شامل مواد، دستمزد و سربار» تحقق یافت.

به گفته علیرضا صدیقی‌زاده عدم امکان واردات مواد اولیه به دلیل شرایط تحریم و نگرفتن تسهیلات و یارانه‌های تولیدی با وجود پیگیری‌های به عمل آمده، فشار مضاعفی در سال ۹۳ روی شرکت وارد آورد. این در حالی است که در همین سال، پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط بسته‌بندی برای شرکت خریداری شد و در شرایط کنونی در مرحله نصب و راه‌اندازی است.

این عضو هیات‌مدیره تاکید کرد: به منظور افزایش مقدار خوراک دریافتی از پالایشگاه آبادان همه مراحل مربوط به سفارش ساخت و خرید کمپرسور انجام شده و در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری خواهد رسید.

صدیقی‌زاده در توضیح اینکه اجرای طرح‌های سودآور در شرکت‌های زیرمجموعه و خارج کردن از زیان انباشته و سودآوری شرکت‌های تابعه از اقدام‌های اساسی در سال ۹۳ بوده، گفت: دو شرکت کشت و صنعت سبز پاسارگاد و تولیدی پلیمرهای صنعتی پولیکا نوین دو شرکت مزبور هستند که در سال‌های آینده با سوددهی می‌توانند زیان انباشته خود را جبران کنند.

چالش‌های پتروشیمی آبادان

وی با اشاره به اینکه «شپترو» توجه ویژه به گریدهای خاص پی.وی.سی که بیشترین تقاضای بازار را با بالاترین قیمت فروش در اختیار دارند در دستور کار قرار داده است، گفت: کوچکترین رآکتورهای کشور در صنعت پتروشیمی برای مجتمع آبادان است که با وجود تهدید این مساله، شرکت توانسته از آن به عنوان یک فرصت استفاده کند. همچنین براساس صورت‌های مالی حسابرسی شده افزایش سرمایه شرکت از ۱۶۰ میلیارد ریال به ۶۳۰ میلیارد ریال از محل مطالبات آورده نقدی سهامداران صورت پذیرفت.

اختلافات مالی با پالایشگاه آبادان موضوع مهمی بود که مدیرعامل «شپترو» در توضیح آن گفت: تا قبل از سال ۹۲ پتروشیمی آبادان با پالایشگاه آبادان قراردادی نداشت و از این منظر همه اختلاف‌های مالیاتی به قبل از این سال بر می‌گردد. از سال ۹۲ به بعد با انعقاد قرارداد حساب‌ها مشخص است. در این میان از سال گذشته کارگروه ویژه‌ای در شرکت به منظور پیگیری حل اختلافات سنواتی بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ با شرکت پالایشگاه آبادان و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تشکیل شد و دو طرف امیدوارند از اواخر سال جاری با حل مساله، مشکل‌های موجود پایان یابد.

براساس گزارش مدیرعامل «شپترو» اطلاعات عملکرد سال ۹۳ نشان می‌دهد میزان فروش همه محصولات تولیدی پتروشیمی آبادان ۲ هزار و ۱۹ میلیارد و ۵۵۸ میلیون ریال بوده که نسبت به سال ۹۲ با کاهش ۹٫۳ درصدی روبه‌رو بوده است. این در حالی است که بررسی میزان تولید و فروش پی.وی.سی در «شپترو» نشان می‌دهد این شرکت در سال ۹۳؛ ۵۲ هزار و ۶۸۸ تن محصول تولید کرده که این رقم نسبت به سال ۹۲ کاهش ۱۷ درصدی داشته است. اگر چه درصد فروش نیز همانند درصد تولید با کاهش ۱۷ درصدی همراه بود اما رقم فروش در سال ۹۳ بیش از ۵۳ هزار تن عنوان شده است. این در حالی است که میزان تولید دیگر محصول‌های تولیدی شرکت همچون «دی.سی.پی»؛ ۶ هزار و ۴۶۳ تن و «سود سوزآور»؛ ۱۴ هزار و ۱۲ تن در سال ۹۳ بوده است.

به گفته وی از دلایل کاهش تولید «عدم دریافت خوراک گاز از پالایشگاه آبادان به مدت سه ماه» و«عدم تامین مواد اولیه‌ای همچون EDC به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی در شرایط تحریم» بوده است.

وی با اشاره به اینکه «شپترو» در سال ۹۳ تنها توانسته یک محموله EDC را ظرف یک‌ماه تحویل بگیرد و با واسطه‌گری از ۵ لایه سطح واسطه (هر کدام با گرفتن درصدی بهره) پول را پرداخت کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی تمامی شرکت‌ها به دلیل خصوصی‌سازی فرآیند خرید و فروش را تنها به صورت نقدی انجام می‌دهند.

تشکیل کمیته بدهی

براساس گفته صدیقی زاده رسیدن به هدف‌گذاری تولید سالانه ۱۱۰ هزار تنی نیازمند ظرفیت تامین بالای مواد اولیه‌ای همچون VCM است که با توجه به اینکه واردات این مواد صرفه اقتصادی ندارد و تولیدکننده VCM در کشور نیز به دلیل نداشتن سودآوری آن را به خریدار داخلی نمی فروشد و صادر می‌کند، شرکت تصمیم گرفته با بالابردن ظرفیت تولید و بکارگیری تکنولوژی‌های جدید رسیدن به آن را فراهم کند.

صدیقی‌زاده با اشاره به اینکه با توجه به حساسیتی که وجود دارد قیمت محصولات پتروشیمی آبادان زیر ذره‌بین است، گفت: به عنوان مثال، با الزام دولت قیمت نهایی و تمام شده پی.وی.سی (گرید ۷۰) که ۲۸ هزار ریال نهایی می‌شد پتروشیمی آبادان با ۲۶ هزار ریال به فروش رساند که با ضرر ۲۰ ریالی همراه بود اما به دلیل اینکه باید سهم بازار را حفظ می‌کردیم و دولت نیز دادن یارانه از محل مابه التفاوت تولید و فروش را متعهد شده بود این شرکت محصولاتش را با این قیمت به فروش رساند. (براساس گفته صدقی‌زاده تاکنون از محل یارانه تولید، پولی از این بابت پرداخت نشده است.)

مدیرعامل «شپترو» همچنین درباره بدهی‌های پتروشیمی آبادان اظهار کرد: کمیته‌ای تشکیل شده و این کمیته در حال شفاف‌سازی حساب‌های این شرکت با پتروشیمی اروند و بندرامام است و به زودی دو طرف به نتیجه می‌رسند.

تصمیم‌های‌ هیات مدیره

به گزارش «پترو تحلیل»، در مجمع عمومی عادی سالیانه علاوه بر تصویب «صورت‌های مالی سالیانه (منتهی به ۱۲ اسفندماه سال ۹۳)، معاملات موضوع ماده ۱۲۹ اصلاحیه قانون تجارت نیز مورد تنفیذ مجمع قرار گرفت. همچنین موسسه حسابرسی «سخن‌حق» به عنوان حسابرس و بازرس و روزنامه‌‌ «اطلاعات» به‌عنوان روزنامه‌ کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت انتخاب شد.

همچنین با تقسیم سود ۴۰۰ ریالی بین سهامداران بابت هر سهم ، پاداش هیات‌مدیره نیز به مبلغ ۲ میلیارد ریال وحق حضور اعضای غیرموظف هیات‌مدیره به ازای برگزاری حداقل یک جلسه در ماه ۸ میلیون ریال تعیین شد. در پایان مجمع نیز اعضای حقوقی « سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین»، «سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری»، «پتروسینا»، «توسعه تجارت تامین اجتماعی» و «پلیمرهای صنعتی پولیکانوین» به مدت ۲ سال به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت انتخاب شدند.

در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی آبادان (منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۳) مدیرعامل شرکت «شپترو» نقشه آینده شرکت به گونه‌ای طراحی شده که جایگاه پتروشیمی آبادان به عنوان یک شرکت سودآور و کارآمد تثبیت خواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار