کد خبر : 18927

kala

پتروتحلیل- بازار محصولات پتروشیمی روز گذشته همچنان تحت تاثیر برخی از گریدهای خاص بود که در صدر آنها پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ پتروشیمی بندرامام خودنمایی می کرد، به طوری که ۲۰۰ تومان گران تر توسط معامله گران پیشنهاد شد، قیمت آن در بازار داخل به ۶ هزار و ۱۵۰ تومان در هر کیلو رسیده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ پتروشیمی امیرکبیر هم در رتبه دوم افزایش قیمت قرار داشت، به طوری که با ۱۲۰ تومان افزایش با قیمت ۵ هزار و ۶۵۰ تومان توسط معامله گران پیشنهاد شد.

پس از عقب نشینی اندک خریداران «ایکس تری» متاثر از افزایش حجم عرضه ها و افت اندک قیمت در بازار آزاد، در حال حاضر این دو کالا بیشترین توجه خریداران را به خود جلب کرده است. به این ترتیب در معاملات روز گذشته هم در غیاب ۲۰۹ امیرکبیر، عرضه ۸۰۰ تنی ۲۰۹ شازند ۳ هزار و ۸۲۰ تن تقاضا داشت و یک خریدار توانست کل حجم عرضه را خریداری کند.

میثم باقری، مدیرکالایی کارگزاری پگاه یاوران نوین دراین باره به «پتروتحلیل» گفت: به نظر می رسد با توجه به افزایش قیمت ۲۰۹ امیرکبیر در بازار داخل و کمبود تولیدات این مجتمع، خرید این کالا برای انحصار انجام شده باشد. این در حالی است که ۲۰۹ شازند همواره در شرایط عادی، در درجه دوم خرید برای مصرف کنندگان این کالا قرار دارد، اما در حال حاضر برای مصرف کنندگان ۲۰۹ این اولویت معنایی ندارد؛ چرا که کمبود این کالا در بازار داخل وجود دارد.

به این ترتیب روز گذشته ۲۰۹ شازند با قیمت ۴ هزار و ۶۵۳ تومان عرضه و محموله ۸۰۰ تنی آن با قیمت ۴ هزار و ۹۴۸ تومان خریداری شد. در بازار آزاد هم نرخ ۲۰۹ شازند توسط معامله گران ۵ هزار و ۵۰۰ تومان نقدی و ۵ هزار و ۴۷۰ تومان به صورت حواله اعلام شد.

این در حالی است که امروز هم حجم عرضه ۲۰۹ امیرکبیر ۵۰۰ تن است و به نظر می رسد با توجه به اینکه قیمت بالایی برای خرید ۲۰۹ شازند ثبت شده است، معامله گران برای این کالا حاضر به رقابت تا سقف باشند. گفته می شود موجودی انبار پتروشیمی امیرکبیر کاهش چشمگیری داشته است.

در همین حال روز گذشته «ایکس تری» شازند هم با تقاضای نسبتا بالایی روبه رو شد، البته این تقاضا نسبت به عرضه های قبل کاهش داشت. به این ترتیب عرضه ۱۵۰۰ تنی این کالا ۴ هزار و ۸۴۰ تن تقاضا داشت. قیمت پایه «ایکس تری» شازند ۴ هزار و ۴۴۰ تومان بود که با میانگین قیمت ۴ هزار و ۸۶۰ تومان خریداری شد. قیمت این کالا روز گذشته در بازار داخل همچنان در محدوده ۵ هزار و ۷۰۰ تومان پیشنهاد شد. در حال حاضر میزان عرضه P80 کمتر از PE100 است، از این رو خریداران بیشتری را به خود جذب می کند.

البته روز گذشته اکثر پلی پروپیلن ها با قیمت پایه معامله و بخشی از کالاها هم وارد زمان مچینگ شدند. حتی در غیاب نویدزرشیمی هم عرضه های بالای MR230 مارون جایگزین خوبی برای این کالای نویدزرشیمی است، به همین بازار پلی پروپیلن ها با آرامش همراه هستند.

با این حال به نظر می رسد امروز علاوه بر ۲۰۹ امیرکبیر، پلی اتیلن سبک فیلم ۰۰۷۵ هم با رقابت از سوی معامله گران خریداری شود. گر چه حجم عرضه این کالا هزارتن است، و احتمال دارد مداومت در عرضه هزارتنی این کالا در هر هفته توسط بندرامام سبب شود تا بازار این کالا هم به زودی متعادل شود. ورود پلی اتیلن سبک فیلم ۰۲۰ بندرامام در روزهای اخیر هم می تواند یکی از دلایل شروع تعادل در بازار ۰۰۷۵ بندرامام باشد.

از این رو به نظر نمی رسد معاملات امروز محصولات پتروشیمی هم رونقی داشته باشد و احتمالا گریدهای که در بازار کمبود آنها احساس می شود با حجم بالای تقاضا و رقابت روبه رو شوند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار