کد خبر 18810

chin1

پتروتحلیل- کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات چین طرح جدیدی برای استاندارد صنعت پتروشیمی منتشر کرده است.

به گزارش رویترز، سازمان برنامه ریزی اقتصادی چین به منظور افزایش بهره وری پروژه های پتروشیمی جدید و کاهش مخالفت عمومی نسبت به پروژه های پرخطر، استانداردهای ساخت و تولید محصولات را بالا می برد.

بزرگترین مصرف کننده انرژی در جهان، در برآوردی که در پایان سال ۲۰۱۴ اعلام کرد، در حدود ۱۴ میلیون بشکه نفت خام در روز پردازش کرده بود که این میزان در مقابل آسیب های زیست محیطی نقش مخربی ایفا می کند و از طرف دیگر به دلیل زیانهای محصولات تولید شده توسط پتروشیمی های چینی میزان تقاضا برای این محصولات خطرناک نیز کاهش داشته است.

به دلیل آلودگی و کاهش ایمنی، تظاهرات هایی در سال های اخیر علیه احداث کارخانه های پتروشیمی جدید در مناطق پر جمعیت چین اتفاق افتاده است که دولت را تحت فشار قرار داده است.

طبق این آیین نامه استاندارد جدید، واحدهای تقطیر نفت خام (CDU) تازه ساخته شده باید ظرفیت پردازش سالانه خود را به کمتر از ۱۵ میلیون تن یا ۳۰۰ هزار بشکه در روزکاهش دهند.

واحدهای تولید اتیلن جدید باید ظرفیت تولید خود را به حداقل ۱٫۰ میلیون تن در سال کاهش دهند.

تولید کنندگان سوخت نیز در واحدهای پالایشی جدید خود باید کیفیت محصولات خود را به استاندارد نشنال ۵ که معادل یورو۵ است برسانند.

مجتمع های پتروشیمی جدید باید در جزایر، شبه جزیره ها یا زمین رها شده ساخته شوند.

همچنین طبق این استاندارد ظرفیت پردازش نفت خام از ۴۰ میلیون تن در سال (۸۰۰ هزار بشکه در روز) یا بیشتر باید در محدوده ای به وسعت حداقل ۴۰ کیلومتر مربع باید انجام شود و علاوه بر این مجتمع هایی با ظرفیت تولید بالا باید دارای انباری به وسعت ۶٫۰ میلیون متر مکعب برای ذخیره نفت خام و محصولات پتروشیمی باشند.

واحدهای جدید تولید پاراکسیلین باید ظرفیت سالانه خود را ۶۰۰هزار تن رسانده و واحدهای جدید تولید دیایزوسیانات دی فنیل متیلن (MDI) باید دارای ظرفیت تولید حداقل ۴۰۰هزار تن در سال داشته باشند. پروژه های تولید پاراکسیلین و MDI، علاوه بر استانداردهای تازه وضع شده باید مطابق با استانداردهای انتشار آلاینده ها نیز باشند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار