کد خبر 1870

مدیرعامل پتروشیمی شازند از مشارکت با یک شرکت اروپایی به منظور راه اندازی یک طرح پتروشیمیایی خبر داد و اعلام کرد: برق نیروگاه این مجتمع پتروشیمی در بورس انرژی عرضه می‌شود.

رضا رحمانی درباره جزئیات طرح عرضه برق تولیدی نیروگاه پتروشیمی شازند در بورس انرژی، گفت: در حال حاضر نیروگاه برق این مجتمع پتروشیمی از ظرفیت تولید ۱۲۰ مگاوات برق برخوردار است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند با اعلام اینکه قصد داریم نصف برق تولیدی معادل ۶۰ مگاوات به عنوان انرژی مازاد را در بورس انرژی عرضه کنیم، تصریح کرد: بر این اساس با هماهنگی وزارت نیرو و بورس انرژی برنامه‌ریزی شده تا ۶۰ مگاوات برق به وزارت نیرو فروخته شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه فروش برق به وزارت نیرو درآمد ۱۰ تا ۱۱ میلیارد تومانی به همراه خواهد داشت، اظهار داشت: عرضه برق در بورس انرژی علاوه بر درآمدزایی منجر به استفاده بهینه تر از ظرفیت تولید این حامل انرژی در کشور خواهد شد.

با راه‌اندازی رسمی بورس انرژی و عرضه برق ۱۵ نیروگاه خصوصی در مجموع ظرفیت تولید حدود ۱۰ هزار مگاوات، پیش بینی می شود این نیروگاه‌ها حدود ۴۰ درصد از ظرفیت تولید برق خود معادل چهار هزارمگاوات را در بورس انرژی عرضه کنند..

علاوه بر عرضه برق نیروگاهی به بورس انرژی، برای ۱۱ شرکت توزیع برق هم مجوزهای صادر شده است تا معادل ۴۰ درصد برق مصرفی خود را از بورس انرژی خریداری کنند، با این وجود در شرایط فعلی تنها تالار خرید و فروش پیک بار به صورت روزانه باز شده و خرید و فروش تنها در ساعات پیک در بورس انجام می‌شود.

رحمانی در ادامه با اشاره به مشارکت یک شرکت اروپایی به منظور اجرای یک پروژه جدید در مجتمع پتروشیمی شازند، بیان کرد: هم اکنون در واحد اتیلن اکسایدپتروشیمی شازند دی اکسید کربن در فضا منتشر می شود.

مدیرعامل پتروشیمی شازند با اعلام اینکه با مشارکت این شرکت اروپایی قرار است به جای تولید دی اکسید کربن یک واحد تولید یخ خشک طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شود، تاکید کرد: بر این اساس به جای تولید گازهای گلخانه ای محصول شیمیایی یخ خشک یا CO خوراکی تولید و به بازارهای داخلی عرضه خواهد شد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار