کد خبر 1864

187506_783ee4f3

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به مثبت شدن تراز تجارت گاز ایران، اعلام کرد: به دلیل‌ کاهش اجباری صادرات و با وجود ظرفیت فنی تولید نفت با کاهش حدود یک میلیون بشکه در روز روبرو شد.

به گزارش سایت وزارت اقتصاد و دارایی، سیدشمس الدین حسینی درباره تراز تجارت گاز ایران، گفت: در حوزه نفت خام به دلیل‌ کاهش اجباری صادرات به رغم وجود ظرفیت فنی تولید باکاهش حدود یک میلیون بشکه در روز مواجه شدیم، البته در بخش میعانات‌گازی تولید عملی افزایش یافته است.

وزیر اقتصاد و دارایی، افزود: در سرجمع، تولید بخش نفت و گاز کشور به دلیل تحمیل اراده غرب، حتی به خریداران شرقی‌کاهش داشته است.

این عضو کابینه دولت دهم در تشریح وضعیت تولید در بخش صنعتی تصریح کرد: اثرات تحریم در بخش صنعت نامتقارن و بسته به ساختار ارزبری یا ارزآوری خالص آنها متفاوت بوده است.

وی افزود: براساس بررسی انجام‌ گرفته، در بخشهای صنایع معدنی و فلزات اساسی و صنایعی چون فولاد، سیمان و شیشه با رشد تولید ولو بطئی، ولی در بخشهایی‌که وابستگی به تأمین مواد اولیه و کالای واسطه ای از خارج داشته‌ایم باکاهش تولید مواجه بودیم.

حسینی افزود: اما یک نکته مهم، توجه به رشد مصرف برق در صنعت در سال ۱۳۹۱ به میزان ۹ درصد در مقایسه با مصرف برق در صنعت در سال ۱۳۹۰ است، طبعاً نمی‌توان انتظار داشت، هنگامی‌که چنین نهاده‌ای رشد می‌یابد، محصول کل بخش‌کاهش یابد.
ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار