کد خبر 18402

pars jonobi

رئیس شورای اسلامی شهرستان پارسیان گفت: آلاینده‌های گازی پارس جنوبی تنفس را در پارسیان با مشکل روبه‌رو کرده است

جاسم بحری در گفت‌وگو با فارس ضمن گلایه از سکوت مسئولان در قبال آلودگی‌های ایجاد شده بر اثر فعالیت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی پارس جنوبی در عسلویه گفت: تاکنون مکاتبات فراوانی با رئیس جمهور، رئیس سازمان محیط زیست ‌و بسیاری از مسئولان ملی و استانی انجام شده اما تا‌کنون هیچ‌گونه نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی با اشاره به انتشار بوی گاز در منطقه پارسیان افزود: تاکنون بارها این اتفاق رخ داده ‌و مردم با مشکلات حاد تنفسی روبه‌رو شده‌اند اما آنچه شنیده نمی‌شود صدای مردم است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان پارسیان خاطر نشان کرد: غالب بادهای منطقه، غربی شرقی است که با توجه به وجود سلسله جبال زاگرس در طول جغرافیایی عسلویه تا پارسیان و کمانه شدن جریان باد عمده آلایندگی‌های جوی در منطقه پارسیان پراکنده می‌شود لذا تمامی آلودگی‌های حاصل از فعالیت‌های پارس جنوبی نصیب مردم پارسیان است.

بحری تصریح کرد: متأسفانه احساس می‌شود برخی از استاندارد‌های زیست محیطی در پارس جنوبی رعایت نمی‌شود این درحالی است که صنایع و واحدهای تولیدی در قبال موضوعات زیست محیطی تعهد دارند لذا استاندارد کردن فلرهای گازی پارس جنوبی ابتدایی‌ترین درخواست مردم بوده و هست.

رئیس شورای اسلامی شهرستان پارسیان ضمن استقبال از تولید و صنعت گفت: ما با صنعتی که استانداردهای لازم را رعایت کند و سلامت مردم را در نظر بگیرد موافق هستیم اما احساس می‌شود تأسیسات مجاور شهرستان ما به وظایف خود در قبال مردم اعتنایی ندارد.

بحری با اشاره به امتیازاتی که پارس جنوبی به مناطق پیرامونی و متأثر از صنعت می‌دهد ادامه داد: تاکنون هیچ‌گونه امتیازی جز در مواردی جزئی از پارس جنوبی دریافت نشده ‌و مردم پارسیان برای اشتغال در صنایع پارس جنوبی غیر‌بومی محسوب می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: مواد قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی داریم که مناطق پیرامونی صنعت نفت تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از امتیازات دو درصد ارزش افزوده برخوردار شوند اما تاکنون از این اعتبار نیز خبری نبوده است.

پارس جنوبی در شرقی‌ترین منطقه استان بوشهر و در همسایگی با بخش غربی هرمزگان واقع شده است.

در پی توسعه‌ فعالیت‌های نفتی و گازی در این منطقه مناطق مجاور به ویژه مناطق شرقی در بعد آب و هوایی دستخوش تغییرات عدیده‌ای شده‌اند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار