کد خبر 17227

kharid

پتروتحلیل- اطمینان از افت قیمت «ایکس تری» در بازار محصولات پتروشیمی قوت گرفته است، به طوری که معامله گران بسیاری برای خرید این کالا تقاضای بالایی ثبت کردند تا نشان دهند که از ریزش قیمت ها واهمه دارند.

به گزارش «پتروتحلیل» به این ترتیب معامله گران برای عرضه ۴ هزارتنی جم، ۵۳ هزارتن تقاضا و عرضه ۱۱۰۰ تنی شازند نیز ۱۶ هزارتن تقاضا ثبت کردند و این کالا را با سقف قیمت یعنی ۴ هزار و ۵۸۸ تومان خریداری شد. در بازار داخل هم نرخ «ایکس تری» امیرکبیر با افت ۱۰۰ تومانی به ۶ هزار و ۲۰۰ تومان در هر کیلو رسید.

البته روز دوشنبه از عرضه «ایکس تری» امیرکبیر خبری نبود، گفته می شود در عرضه های روز سه شنبه هم پتروشیمی امیرکبیر عرضه ای در بورس کالا ندارد.

با این حال احتمال می رود با توجه به اینکه عرضه پتروشیمی جم در هر هفته ۵ هزارتن است، بازار این کالا به زودی با افت قیمت بیشتری پس از بارگیری پتروشیمی جم روبه رو شود.

در همین حال فوم های تبریز هم که سقف قیمتی ندارند با نرخ های بالایی در روز دوشنبه خریداری شدند، به طوری که پایین ترین نرخ ثبت شده برای گرید ۲۰۰، ۵ هزار و ۴۳۳ تومان و بیشترین نرخ هم ۵ هزار و ۵۱۱ تومان بود، گرید ۳۰۰ این کالا هم با بیشترین قیمت یعنی ۵ هزار و ۱۵۵ تومان خریداری شد، کمترین نرخ ثبت شده برای آن ۵ هزار و ۴۹۰ تومان بود. قیمت پایه فوم های تبریز نیز در این روز ۵ هزار و ۳۴ تومان رقم خورد.

اما گرید ۴۰۰ این کالا با نرخ پایه توسط معامله گران خریداری شد. در بازار آزاد قیمت گرید ۳۰۰ این کالا ۵ هزار و ۷۲۰ تومان پیشنهاد شد که ۸۰ تومان کمتر از روز یکشنبه بود.

جبران ضررهای گذشته

از سوی دیگر معامله گران بسیاری در بازار محصولات پتروشیمی در ماههای پیش با نزول قیمت ها و ضررمالی روبه رو بوده اند، به همین دلیل ترجیح می دهند از بازار مثبت این روزها نهایت حاشیه سود را کسب کنند، از این رو تصمیم گرفته اند تا زمان نیاز به نقدینگی خود از فروش محصولاتشان خودداری کنند. به این ترتیب بازار محصولات پتروشیمی در روزهای اخیر روندی متفاوت نسبت به سال های گذشته را پیش گرفته است و بیشتر از هر زمانی با سردرگمی و گیجی معامله گران روبه رو است.

واقعیت این است که اکثر معامله گران انتظار ندارند با کاهش زیاد قیمت محصولات پلیمری در بازارهای جهانی روبه رو شوند و به همین دلیل ترجیح می دهند در این روزها کالاهای خریداری شده را ذخیره کنند و تا زمان نیاز به نقدینگی، آنها را نفروشند. کما اینکه اکثر معامله گران حواله های خود را زمانی می فروشند که احتمال دارد با جریمه روبه رو بشوند و بلافاصله کالاهای فروخته شده را با محصول جدید جایگزین می کنند. در بازار آزاد محصولات پتروشیمی هم گر چه قیمت ها روندی نزولی داشته، اما بیش از هر چیزی نبود نقدینگی و عدم کشش در این بازار حاکم است.

این در حالی است که اکثر کارشناسان بازار پتروشیمی متفق القول هستند که تقاضای تولید بر بازار این روزهای پتروشیمی ها بی اثر است؛ چرا که بیشتر فروشندگان در بازار آزاد محصولات انباری خود را ۳ روزه می فروشند و ده روزه خرید می کند.

برخی از کارشناسان این بازار هم به افزایش تقاضا برای خرید پلی اتیلن ها متاثر از نرخ های جهانی اشاره می کنند، این در حالی است که افزایش قیمت محصولات پلیمری از نفت با توجه به قرار گرفتن در فصل مصرف گروهی از محصولات و عرضه کم و تقاضای بالا سبقت گرفته است.

عرضه های اندک بر رقابت ها تاثیر گذار بود

با این حال برخی از کارشناسان بازار هم معتقدند مبادلات محصولات پتروشیمی در روز دوشنبه تحت تاثیر عرضه های اندک قرار داشت، به طوری که BL3 جم با افزایش عرضه، رقابت را تجربه نمی کرد. به گفته جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم، BL3 جم با رقابت خریداری شد، درصورتی که افزایش عرضه می توانست جلوی رشد قیمت آن را بگیرد.

گرید ۵۲۵۱۸ جم هم متاثر از شایعه های اورهال با نرخی بالاتر از پایه معامله شد. این در حالی است که گفته می شود پتروشیمی جم ۲ هزارتن از این گرید در انبار مجتمع ذخیره دارد. همچنین ۲۰۹KJ هم به دلیل غیبت طولانی در عرضه ها با رقابت معامله گران روبه رو شد.

در همین حال پلی پروپیلن ۰۶۰ پلی نار، پلی پروپیلن شیمیایی نویدزرشیمی و پلی پروپیلن نساجی ۵۵۲R شازند با سقف قیمت یعنی ۴ هزار و ۵۹۴ تومان معامله شد. این کالا در بازار آزاد با نرخ ۵ هزار و ۲۰۰ تا ۵ هزار و ۳۰۰ تومان پیشنهاد می شود. پلی پروپیلن ۰۶۰ پلی نار طی سه هفته گذشته در غیاب ۵۵۰J شازند با سقف قیمت معامله می شود. گفته می شود پتروشیمی شازند تعهد صادراتی به ترکیه دارد.

فشار نقدینگی بر بازار پتروشیمی ها

در همین حال روند محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی در هفته جاری نیز برای تعدادی زیادی از کالاها مثبت بود، اما این افزایش قیمت ها اندک بود و مانند هفته های گذشته افزایش ها بسیار محسوس نبود، تعداد محدودی از کالاها هم مانند پلی استایرن ها روندی نزولی داشتند و برخی دیگر هم نسبت به هفته قبل ثبات خود را حفظ کردند.

از این رو به نظر نمی رسد که بازار محصولات پتروشیمی متاثر از نرخ جهانی با افزایش چشمگیر قیمت ها روبه رو باشد، اما عوامل دیگری در حال حاضر بر بازار محصولات پتروشیمی تاثیر گذار هستند که اورهال مجتمع های پتروشیمی، کمبود عرضه ها و بازارسازی برخی از معامله گران در صدر آنها قرار دارد. با این حال انتظار نمی رود که بازار محصولات پتروشیمی بیش از این کشش افزایش قیمت ها را داشته باشد، کما اینکه روند بازار جهانی هنوز مثبت باشد. از سوی دیگر بالاخره عدم نقدینگی معامله گران سبب می شود تا محصولات خود را با افت قیمت بیشتری به فروش برسانند و به حاشیه سودهای کمتری قانع شوند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار