کد خبر 17198

bours oragh

پتروتحلیل-بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از شش روز کاری افت شاهد بازگشت اندکی بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، در بازار امروز همزمان با اعلام برگزاری نشست خبری رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بازار شاهد خریدهای پر تعداد تری بود که موجب شد بازار با رشد ۱۸۳ واحدی شاخص کل مواجه شود. با این کارنامه بازار در ۲۱روز کاری اخیر خود شاهد ۴ روز مثبت بوده است.
همچنین شاخص پس از ۶ روز کاری منفی متوالی رشد اندک خود را به ثبت رساند که البته توام با حجم اندک معاملات نیز بود. در بازار امروز مفاد مصاحبه رئیس سازمان بورس مورد توجه بود بحث افزایش یک درصدی دامنه نوسان، اعلام ترکیب دارایی های صندوق توسعه بازار، اعلام مستقیم گزارش شرکت ها و در نهایت تصمیم سوال برانگیز توقف عرضه های اولیه تا پایان خرداد ماه مهمترین مفاد این مصاحبه بود.
انتظار می رود این تصمیم ها بتواند انگیزه تحلیل رفته بازار را احیا کند. در کنار موضوع مهم مصاحبه دکتر فطانت رئیس سازمان بورس در تحولات مهم سیاسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس از بررسی طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته‌ای تا پایان تهدیدها در جلسه صبح این هیأت خبر داد. بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد و سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس به ارائه گزارشی از جلسه هیأت رئیسه مجلس پرداخت و اظهار داشت: در این جلسه در رابطه با تقویم کاری مجلس تا پایان شهریورماه بحث و تبادل‌نظر شد که انشاءالله در آینده اعلام می‌شود.
وی افزود: موضوع مهم دیگری که در جلسه هیأت رئیسه به آن پرداخته شد مسئله طرح‌هایی است که درباره مذاکرات هسته‌ای به صورت دو یا سه فوریتی ارائه می‌شود.
نعمتی با بیان اینکه موضوع انرژی هسته‌ای یک مسئله ملی و بسیار پراهمیت است که در سطح کلان نظام پیگیری می‌شود، تصریح کرد: مجلس می‌خواهد کارش را با اراده انجام دهد و از هر تفکر و نظری درباره موضوع هسته‌ای و خط مشی مقام معظم رهبری استفاده کند، به همین دلیل در طرحی که اسفندماه سال ۹۳ ارائه شد، اقدام به تصویب یک فوریت آن کرد تا بتواند بدون عجله و دستپاچگی موضوع درا پیش ببرد.
وی ادامه داد: یک فوریت طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای اسفندماه سال گذشته به تصویب رسید، در آن طرح مجلس برای آنکه بتواند موضوع را بدون عجله و شتاب بررسی و از همه نظرات و دیدگاه‌های افراد استفاده کند، یک فوریت آن طرح را به تصویب رساند.
در گروه پتروشیمی جلسه معارفه پتروشیمی غدیر برگزار شد. هرچند با توجه به تحولات اخیر مشخص نیست این شرکت چه وقت عرضه می شود. در این گروه با نزدیکی زمان معامله بلوک مدیریتی امیرکبیر گمانه زنی ها در مورد این معامله افزایش یافته است، شنیده ها حاکی از احتمال خرید بلوک توسط پتروشیمی مارون است. البته یک مقام آگاه در این خصوص در گفت و گو با «پتروتحلیل» گفت: هنوز در این خصوص تصمیمی در هیات مدیره گرفته نشده است. از سوی دیگر یک مقام آگاه در این باره به پتروتحلیل گفت: پتروشیمی امیرکبیر اولین واحد در چند سال گذشته پس از بیستون، اصفهان و پترول است که سهام آن به صورت مدیریتی عرضه خواهد شد، این در حالی است که پترول رد دیون بود. گفته می شود ظرفیت پتروشیمی امیرکبیر بسیار استراتژیک و قابل ملاحظه است؛ چرا که یکی از توان های بزرگ پلی اتیلن عرضه خواهد شد. از این رو گمانه زنی ها در این مورد افزایش یافته به طوری که برخی شنیده ها از معامله آن توسط مارون و یا یکی از هلدینگ ها خبر می دهند.علاوه بر این احتمال معامله داخلی آن نیز وجود دارد.
در مجموع بازار امروز مثبت اما کم حجم بود که در آن شاخص کل با رشد ۰٫۲۹درصدی به ۶۳ هزار و ۳۰۶ واحد رسید و مجددا به کانال ۶۳هزار بازگشت ارزش معاملات نیز دیروز در بورس ۱۰۳میلیارد تومان و در فرابورس به ۲۳۹میلیارد تومان بالغ شد.
ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار