کد خبر 17184

saderat

۱۴۴ هزار تن محصول پارسال در پتروشیمی اصفهان تولید شد که از این میزان ۳۰ درصد در بازار داخلی مصرف شده و ۷۰ درصد این محصولات صادر شد.

امیر ستوده، مدیرعامل پتروشیمی اصفهان در گفتگو با نیپنا اظهار کرد: محصولات این شرکت شامل ترکیبات آروماتیک، بنزن، تولوئن، پارازایلین، اورتوزایلین، انیدرید متالیک می باشد که افزون بر صادرات و فروش در بورس کالا، به عنوان خوراک به فروش بین مجتمعی نیز می رسد.

وی افزود: تولیدات این شرکت، خوراک صنایع پایین دستی مانند شرکت صنایع شیمیایی ایران، DNT ، پتروشیمی تبریز و در مجموع ۳۰۰ صنعت پایین دستی است.

مدیرعامل پتروشیمی اصفهان در خصوص بازارهای هدف صادراتی گفت: این کشورها شامل هند، چین، ترکیه، سنگاپور و مالزی است.

وی با اشاره به اینکه خوراک این پتروشیمی از پالایشگاه اصفهان تامین می شود، افزود: میزان خوراک به نسبت ظرفیت اسمی کمتر است، ظرفیت اسمی خوراک ۹۷۰۰ بشکه در روز می باشد درحالی که خوراک دریافتی رقمی بین ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ بشکه در روز است.

وی ادامه داد: به دلیل کمبود خوراک به دنبال آن هستیم که منابع دیگر را نیز شناسایی کنیم.

ستوده مشکل دیگر خوراک را قیمت بالای آن دانست و گفت: در حال حاضر به دلیل انحصاری بودن خوراک پتروشیمی اصفهان، چاره ای جز پذیرش شرایط نداریم.

وی مشکل دیگر این پتروشیمی را قیمت گذاری محصولات در بورس کالا عنوان کرد و گفت: در این مورد باید اصلاحاتی صورت گیرد.

مدیرعامل پتروشیمی اصفهان، یکی از کارهای انجام شده در مسیر اقتصاد مقاومتی را تکمیل زنجیره ارزش دانست و افزود: با جلوگیری از خام فروشی و تبدیل به محصولات نهایی، ارزش افزوده بیشتری برای کشور ایجاد خواهد شد.

به گفته وی برای جلوگیری از خروج ارز از کشور و خودکفایی، ساخت قطعات در داخل مورد توجه قرار گرفته است و برنامه سال ۹۴ این شرکت نیز در همین راستا و با هدف حمایت از ساخت داخل می باشد.

ستوده گفت: در سال ۹۳ محصولات جدیدی به این شرکت افزوده شد، همچنین در برخی واحدها شاهد افزایش ظرفیت تولید بودیم.

وی در پایان گفت: با خصوصی سازی واحدها، نقش حاکمیتی وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تضعیف شده و اگر این نقش تقویت نشود، مشکلات همچنان ادامه خواهد یافت.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار