کد خبر : 1701

در حالی که کمتر از ۲۰ روز دیگر قرارداد توسعه هشت فاز میدان گازی پارس جنوبی معروف به ۳۵ ماه به پایان می رسد بدون آن که این طرح ها تکمیل شود، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس دلایل توسعه نیافتن فازهای جدید در زمان پیش بینی شده را تشریح کرد. محمدرضا زهیری در گفت وگو با ایسنا، گفت: با توجه به این که توسعه فازهای جدید مشابه فازهای توسعه یافته قبلی در پارس حنوبی بود، مدت زمان مربوط به طراحی و مهندسی در قرارداد آن ها حذف و برای توسعه این هشت فاز مدت ۳۵ ماه پیش بینی شد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که پیشرفت فازهای معروف ۳۵ماهه از نیمه گذشته است گفت: الان که در پایان زمان ۳۵ ماهه هستیم پیشرفت بخشی از این پروژه‌ها از مرز ۵۰ درصد و برخی از ۶۰ درصد عبور کرده است.

وی با بیان این که پیش از این تمام فازهای پارس جنوبی توسط شرکت‌های اروپایی وغربی توسعه یافت که تجربه بالایی در این زمینه داشتند گفت: اما برای توسعه فازهای جدید به توانایی‌هایی شرکت‌های داخلی اعتماد شد که البته برای آن‌که آن‌ها بتوانند به تجربه و پختگی در اجرای پروژه‌ها دست یابند توسعه فازهای ۳۵ ماهه با تاخیر مواجه شد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس خاطر نشان کرد: اما اکنون شرکت‌های داخلی به این بلوغ رسیده‌اند و می‌توانند به راحتی پروژه‌ها را با سرعت بیشتری در سال حماسه اقتصادی پیش ببرند.

زهیری همچنین یکی از دلایل تاخیر در توسعه کامل فازهای ۳۵ ماهه را تحریم ها عنوان کرد و افزود: با وجود این محدودیت‌های ایجاد شده موجب شد به خودباوری برسیم و به ساخت داخلی برگردیم و از تجهیزات و فن‌آوری داخلی برای توسعه فازهای جدید استفاده کنیم.

قرارداد فازهای ١٣، ١۴، فاز ١٩ ، ٢٠ و ٢١ و ٢٢، ٢٣ و ٢۴ معروف به فازهای ۳۵ ماهه خرداد ۸۹ بین شرکت نفت و گاز پارس جنوبی به عنوان کارفرما و پیمانکاران داخلی بسته شد.

در صورت تولیدی شدن فازهای ۳۵ ماه حجم تولید گاز کشور ٢۵٠ میلیون متر مکعب در روز افزایش خواهد یافت.

طبق آمار پیشرفت فازهای ۳۵ ماه تا دو هفته گذشته برابر به شرح جدول زیر است:

فاز پیشرفت
فاز ۱۳ ۶۱ درصد
فاز ۱۴ ۴۷ درصد
فاز۱۹ ۵۷ درصد
فاز ۲۰ و ۲۱ ۶۱ درصد
فاز ۲۲،۲۳ و۲۴ ۴۶ درصد
در حال حاضر تولید از ۱۰ فاز اول پارس جنوبی عملی شده است که حاصل آن روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز است که با تکمیل و یا تولید زودهنگام از فازهای در حال توسعه تا پایان سال ۹۲ حجم تولید از این میدان مشترک با افزایش ۵۰ میلیون متر مکعبی به حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار