کد خبر 16911

192859_orig

مهندس زنگنه وزیر نفت کشورمان در پی بازدید از بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در پاسخ به سوال بورس نیوز مبنی بر وجود برخی اخبار از ارایه خوراک به مجتمع های پتروشیمی با نرخ ۱۸ درصد نسبت اظهار داشت: در حال حاضر مجتمع های پتروشیمی خوراک محصولات تولیدی خود را از شرکت ملی پخش با نرخ ۱۳ سنت توافق شده دریافت می کنند و اخبار موجود مبنی بر ارایه خوراک به نرخ ۱۸ نسبت به این مجتمع ها به هیچ وجه صحت ندارد.

وی افزود: در حال حاضر نرخ ۱۳ سنت برای مجتمع های پتروشیمی محسوب شده و قرار نیست این رقم کاهش و یا افزایش یابد.

همچنین شرکت های پتروشیمی برای نوسازی و بهسازی نیازمند ۷۰ میلیارد دلار سرمایه هستند که تأمین این میزان نقدینگی در داخل برای ما ممکن نیست و باید از طریق سرمایه گذار خارجی تأمین گردد.

زنگنه در خصوص مطالبات وزارت نفت از کشورهای طرف قرارداد گفت: این مطالبات مربوط به دو کشور چین و هند است که مطالبات ما از چین به پایان رسیده و تنها مطالبات یورویی از هند باقی مانده که هنوز دریافت نشده است.

وزیر نفت در پاسخ به دیگری در خصوص احتمال اعمال تخفیف به خوراک شرکت های پالایشی عنوان کرد: طبق قانون شرکت های پالایشی از ۵ درصد تخفیف در نرخ خوراک بر اساس قیمت فوب خلیج فارس برخوردارند اما احتمال دارد برای شرکتهای پالایشی بورسی تخفیفی بیشتر لحاظ گردد که جزئیات آن اعلام خواهد شد و در حال حاضر میزان تخفیف اعطایی همینی است که از قبل مصوب شده.

زنگنه در پایان با عدم پیش بینی مشخصی از قیمت آتی نفت خاطرنشان کرد: قیمت نفت به شرایط مختلفی وابسته است و پیش بینی نرخ آتی آن امری غیر ممکن می باشد.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار