کد خبر 1673

محمدحسن پیوندی درباره پیشنهاد اخیر افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها به مجلس، ضمن مخالفت با افزایش قیمت گاز صنایع پتروشیمی، گفت: ذخایر عظیم گاز طبیعی برای صنعت پتروشیمی یک مزیت به شمار می رود و افزایش قیمت گاز منجر به کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران بخش خصوی در صنعت پتروشیمی خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه در شرایط فعلی توسعه صنعت پتروشیمی علاوه بر کاهش صادرات نفت و گاز خام، اشتغال آفرینی و توسعه صنعتی کشور را به همراه دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی حدود پنج درصد از کل هیدروکربور تولیدی کشور شامل نفت و گاز خام به صنایع پتروشیمی تحویل داده می شود.

این عضو انجمن مهندسین شیمی و پلیمر ایران با اعلام اینکه با وجود اختصاص تنها ۵ درصد کل هیدروکربور کشور به خوراک صنعت پتروشیمی اما بیش از ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور از محل تولید و صادرات پتروشیمی محقق می‌شود، اظهار داشت: از این رو باید گاز را با قیمتی مشابه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به صنایع پتروشیمی داخلی تحویل داده شود تا امکان رقابت با کشورهای همسایه در توسعه صنعت پتروشیمی فراهم شود.

وی با یادآوری اینکه دولت با استدلال افزایش قیمت ارز اقدام به افزایش قیمت گاز صنایع پتروشیمی کرده است، گفت: تغییرات شدید نرخ برابری ارز به دلایل دیگری در بخش و تصمیمات خاص اقتصادی اتفاق افتاده و یک شرائط استثنا است و نه یک قائده از این رو این استدلال مبنی بر ایجاد توازن قیمتی بین خوراک مایع واتان را با گران کردن اتان صحیح نیست.

پیوندی با یادآوری اینکه دولت یا باید اتان را بسوزاند و یا با قیمتی مناسب در اختیار پتروشیمی‌ها قرار دهد زیرا امکان صادرات اتان وجود ندارد، تبیین کرد: رقیب تولید اتیلن سوزاندن در بخش انرژی است پس بهتر است ایجاد ارزش افزوده کنیم .راه حل ایجاد توازن در زمان واگذاری ها به بخش خصوصی بوده است.

این کارشناس اقتصادی، افزود: اول دولت می توانست واحدهای تولیدکننده اتیلن چه مایع و چه با خوراک اتان را واگذار نکند یا در واگذاری واحدهای اتیلنی سهام متناسبی از هر دو نوع خوراک را به یک متقاضی واگذار می کرد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت گاز پتروشیمی‌ها به دلیل افزایش قیمت دلار به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد، خاطرنشان کرد: ایران باید به پشتوانه ذخایر گازی همچون میدان پارس جنوبی و تعیین قیمت منطقی برای فروش گاز از این مزیت طبیعی به‌منظور توسعه صنعت پتروشیمی و جلوافتادگی از رقبای منطقه‌ای استفاده بهینه کند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار