کد خبر 1671

در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه ۳۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به عنوان سوخت و خوراک تحویل صنایع پتروشیمی می شود که حجم گاز تحویلی در صورت افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن از مرز ۱۳۰ میلیون مترمکعب در روز فراتر خواهد رفت.

بر این اساس وجود ۳۳ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی مهمترین مزیت توسعه صنعت پتروشیمی در مقایسه با عربستان سعودی به عنوان مهمترین رقیب پتروشیمی ایران در منطقه خاورمیانه است.

با این وجود از دید سرمایه گذاران بخش خصوصی نامشخص بودن و بعضا گرانی قیمت خوراک گاز طبیعی به پاشنه آشیلی بریا توسعه این صنعت کارآفرین تبدیل شده است هر چند مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی معتقدند ایران ارزان‌ترین خوراک گازی را تحویل صنایع پتروشیمی می دهد.

عبدالحسین بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در شرایط فعلی قیمت هر مترمکعب گاز طبیعی تحویلی به صنایع پتروشیمی به عنوان سوخت و یا خوراک ۷۰ تومان است، اخیرا خواستار توازن و تناسب بین قیمت خوراک مایع و گازی پتروشیمی ها شده است.

با این وجود پیشنهاد دولت مبنی بر با الحاق یک بند به لایحه بودجه سالجاری مبنی بر مکلف کردن دولت به منظور ایجاد تعادل در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها (مایع و گاز) با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد.

در همین حال موید حسینی صدر عضو کمیسیون صنعت مجلس با اشاره به پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر افزایش قیمت خوراک گاز طبیعی از سه سنت فعلی به ۱۳ سنت به ازای هر متر مکعب در تشریح استدلال این افزایش قیمت تاکید می کند: پتروشیمی‌هایی که خوراک نفتا دریافت می‌کنند زیان‌ده شده اند از این رو باید قیمت گاز هم افزایش یابد.

از سوی دیگر هر چند مجلس تاکنون در برابر افزایش ۴ برابری قیمت گاز پتروشیمی ها مقاومت کرده است اما رمضان اولادی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها در سالجاری را قطعی اعلام کرده است.

این مقام مسئول با اشاره به برگزاری جلساتی با وزارت نفت، تصریح کرد: در این نشست‌ها قیمت‌های مختلفی برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها ارائه شد که این قیمت‌ها از ۱۱ سنت تا ۱۷ سنت در ازای هر مترمکعب خوراک گاز است.

قیمت گاز صنایع پتروشیمی در منطقه خاورمیانه

نام کشور میزان قیمت گاز به ازای هر مترمکعب

بحرین ۷ سنت

ایران پیشنهاد افزایش به ۱۳ سنت

مصر ۵٫۳ سنت

کویت ۴٫۲ سنت

امارات متحده عربی ۵٫۱۲ سنت

قطر ۶ سنت

عربستان سعودی ۳ سنت

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار