کد خبر 16111

boors3

پتروتحلیل- با افت ۳۳۱ واحدی شاخص کل در معاملات امروز، شاخص از سطح حمایتی قبلی خود عبور کرده و با ثبت عدد ۶۶۲۰۸ به سمت کانال ۶۵۰۰۰ واحدی خیز برداشت.

به گزارش «پتروتحلیل» امروز نمادهای پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پردیس به ترتیب با ۶۵ و ۳۳ واحد در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده و نمادهای گروه مپنا، کشتیرانی جمهوری اسلامی و پالایش نفت اصفهان نیزبه ترتیب با ۵۷ ,۵۴ و ۳۱ واحد افت در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند. ارزش معاملات امروز بازار باز هم مانند دیروز پایین تر از میانگین خود در یک ماهه اخیر یعنی چیزی حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بود که نشان از بی رمقی بازار در روزهای اخیر دارد.

آنچه که مسلم است بازار به طور کامل از روندصعودی قبلی خارج و وارد فاز نوسانی با گرایش منفی شده است. بسیاری از سهامداران دوباره به زیان های قبل از سال نو بازگشته اند و بسیاری از فعالان بازار از سردرگمی و برزخ موجود احساس نارضایتی می کنند. در این میان عده ای هم بر این باورند که بازار نسبت به اخبار مثبت واکنش ضعیفی نشان می دهد، اما در جواب باید عنوان کرد که عواملی مانند درگیری های عربستان و یمن و حواشی این درگیری ها، نرخ سود بانکی ، مذاکرات ایران و غرب و عدم برداشته شدن یکباره تحریم ها، عرضه های دستوری، گزارش های ضعیف آخر سال، که نشان از سایه سنگین رکود بر اقتصاد و بورس کشور دارد و نبود پشتوانه پولی در بازار همگی دست به دست هم داده اند تا فعلا از بازاری با ثبات و رو به جلو نا امید شویم.

البته تک سهم هایی در بازار وجود دارند که جدای از جو عمومی حرکت می کنند اما در کل روند بازار در شرایط حاضر روند مطلوبی نیست. امروز بنا بود نرخ خوراک پتروشیمی ها بالاخره ابلاغ شود اما این اتفاق حادث نشد و هنوز هیچ نرخی از طرف وزارت نفت به شرکتهای پتروشیمی اعلام نشده است.

بر اساس آخرین اخبار، نرخ خوراک پتروشیمی ها بعد از تصویب در کمیسیون صنایع مجلس به رقم ۱۸ سنت به اختلاف میان مجلس و دولت تبدیل شده است. گمانه زنی هایی از نرخ های ۱۳ سنتی نیز به گوش می رسد. نکته حائز اهمیت در شرایط فعلی رفع هرگونه بلاتکلیفی در مورد وضعیت خوراک این صنعت است. دولت باید هر چه سریعتر تکلیف این موضوع بسیار حیاتی را مشخص کند.

پیش بینی نرخ خوراک در شرایط کنونی کمی مشکل است اما به طور کلی نمی توان چندان به کاهش نرخ خوراک نیز امیدوار بود. با اینکه دولت برای کاهش این نرخ تحت فشار است اما شرایط برای تخفیف زیاد مساعد نیست، چرا که در سال آتی دولت به منابع نقدینگی نیاز مبرم دارد.

در معاملات امروز و در گروه صنایع پتروشیمی و شیمیایی نمادها یک دست قرمز پوش بودند و تنها نماد پتروشیمی پردیس با حداکثر تقاضا در قیمت ۱۶۷۸ بسته شد. ارزش معاملات امروز این سهم حدود ۱ میلیارد تومان بود.

به گزارش «پتروتحلیل» پردیس در گزارش خود نرخ گاز را ۱۳ سنت دیده که اگر این نرخ تصویب شود و افزایشی نداشته باشد آنگاه می توان به سود دهی این سهم امیدوار بود. نرخ اوره جهانی هم رو به افزایش بوده است. از سوی دیگر طرح توسعه این شرکت نیز از اواسط امسال طبق برآوردها راه اندازی خواهد شد که این طرح هم با افزایش تولید می تواند تاثیر مهمی بر سودآوری شرکت داشته باشد.

فناوران در طی چند روز اخیر به میزان اندکی معامله شده است که البته حجم معاملات نماد این شرکت متانول ساز نسبت به قبل افزایش داشته و این امر عمدتا به دو دلیل افزایش بهای جهانی متانول و نزدیکی مجمع نیز است. شفارس که در این چند روز با صف خرید روبرو بود امروز روان شد و حتی در ساعات پایانی به سمت قیمت های منفی نیز کشیده شد. خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه ۱۵۰% در این سهم شنیده می شود. اما معاملات پترول مثل روزهای قبل به طور هدفمندی پرحجم و منفی دنبال شد. در حال حاضر سهم مسیر حرکتی مشخصی ندارد و در قیمتهای ۱۷۰ تا ۱۸۰ در نوسان است. باید دید که چه تحولاتی در سهم اتفاق خواهد افتاد و چه نقل و انتقالاتی سهم را از این حالت بیرون خواهد برد.

اما در گروه محصولات نفتی، شبندر مانند دیروز در حداکثر تقاضا معامله شد. علت این امر شایعاتی است که در بازار در مورد وضعیت شبندر شنیده می شود و اینکه برخی معتقدند این سهم حتما امسال تعدیل مثبت خواهد داشت. چرا که تعدیل منفی اخیر بسیار بدبینانه لحاظ شده است. شراز برخلاف شپنا و شتران در کانال مثبت بسته شدند. امروز همچنین در معاملات شاهد بودیم که شبهرن با نوسان منفی ۳ درصد معامله و در قیمت پایانی ۱۳۴۹ بسته شد. حدود ۱۰۰ هزار سهم از طرف حقوقی ها عرضه شد. علت این امر بیشتر به دلیل کمرنگ شدن شانس این شرکت در فروش ساختمان ارم خود برمی گردد.

ونفت در قیمت های ۳۰۸ تومان یک و نیم درصد مثبت بود و این امر بیشتر به دلیل بحث واگذاری پروژه قشم است که دوباره بر سر زبان ها افتاده. به نظر می رسد که عرضه حقوقی های اصلی در این سهم با رشد آن بالا می گیرد و فعلا باید منتظر بود تا سهم در گام اول سطوح مقاومتی خود یعنی ۳۳۰ و ۳۴۰ را بشکند و با سرعت به سمت بالا حرکت کند . در غیر اینطورت فعلا عرضه ها انرژی این سهم را می گیرند.

برای بازار فردا انتظار ادامه روند جاری منطقی تر است.البته باید عامل تعدیل سود بانکی برای روز سه شنبه را نیز مد نظر قرار داد. اگر نرخ سود بانکی بیش از دو یا سه درصد تعدیل شود آنگاه می توان به رشد موقتی شاخص امیدوار بود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار