کد خبر : 15797

pet1

پتروتحلیل- امروز پس از افزایش قیمت های پایه محصولات پتروشیمی «پت» ها بالاخره مورد توجه بازاریان قرار گرفتند.

به گزارش«پتروتحلیل» گر چه این کالاها چندی بود که مورد بی مهری خریداران قرار گرفته بودند، اما امروز بالاخره پت ۸۲۱ و ۷۸۵ بالاخره با نرخ پایه معامله شدند. این گروه از کالاها نسبت به فروردین ماه ۵ درصد افزایش قیمت داشتند.

به نظر می رسد توجه بازاریان به این کالاها جذب شده است، این در حالی است که در فصل مصرف این کالاها قرار داریم و سال گذشته حجم مبادلات آنها بسیار بیشتر از سال ۹۴ بود. از سوی دیگر روند افزایشی قیمت پت ها در بازارهای جهانی نیز آغاز شده است، به طوری که در هفته جاری نرخ گرید بطری ۱۰۳۵ دلار در هر تن و در منطقه شرق دور اعلام شده است، هفته گذشته نرخ این کالا ۱۰۱۵ دلار در هر تن گزارش شده بود.

ایکس تری و پلی اتیلن های سبک فیلم در صدر خریدهای بورسی

با این حال پس از افزایش قیمت های پایه بیش از هر کالایی «ایکس تری» پتروشیمی شازند و امیرکبیر، همچنین پلی اتیلن سبک فیلم مورد توجه خریداران قرار داشتند. به طوری که «ایکس تری» شازند وامیرکبیر ۱۰ درصد سقف قیمت را تجربه کردند، قیمت پایه این کالا ۸ درصد نسبت به ماه پیش گران شده بود، به این ترتیب قیمت نهایی این کالا امروز ۱۸ درصد گران تر از هفته گذشته معامله شد. ایکس تری امیرکبیر ۷۵۰ تن عرضه و ۲۲ هزارتن تقاضا داشت، قیمت پایه ایکس تری امیرکبیر ۴ هزار و ۱۲۲ تومان بود که با قیمت ۴ هزار و ۵۳۴ تومان خریداری شد.

ایکس تری شازند هم ۲ هزارتن عرضه و ۲۹ هزارتن تقاضا داشت و با قیمت نهایی ۴ هزار و ۴۹۹ تومان خریداری شد. به گفته معامله گران عرضه اندک پتروشیمی امیرکبیر هم به عطش خریداران دامن زد.

همچنین پلی اتیلن سبک فیلم ۰۲۰ پتروشیمی بندرامام که در غیاب گرید ۰۰۷۵ عرضه می شد، هزارتن عرضه و ۵ هزار و ۷۰۰ تن تقاضا داشت و با قیمت ۴ هزار و ۴۸۲ تومان توسط معامله گران خریداری شد، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۷۴ تومان بود. این گروه از کالاها بیشترین افزایش قیمت پایه یعنی ۱۱ درصد را تجربه کرده اند.

در همین حال پلی اتیلن های سبک فیلم لاله نیز معاملات خوبی داشتند و با افزایش تقاضا روبه رو بودند.

بی مهری به پلی اتیلن های بادی

در همین حال به گفته سعید سلیمانی، پلی اتیلن های سنگین بادی امروز معاملات خوبی نداشتند، این گروه با ۸ افزایش قیمت پایه نسبت به فروردین ماه روبه رو بودند. به عقیده مدیرکالایی کارگزاری آفتاب درخشان به نظر می رسد حجم بالای تولید این محصولات در مجتمع های پتروشیمی، بازار را اشباع کرده است. از سوی دیگر به نظر می رسد نرخ پایه این کالا اندکی بالاست و از این رو معامله گران رغبتی به خرید آن ندارند.

به گفته سلیمانی مبادلات پس از افزایش قیمت ها بهتر از هفته گذشته بود و خریداران در مقابل افزایش قیمت ها مقاومت نکردند، احتمالا ادامه روند افزایشی قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی آنها را راغب به خرید کرده است.

با این حال امروز پلی اتیلن های سبک خطی شازند و جم، سنگین تزریقی ۵۲۵۱۸ جم، پلی اتیلن های سنگین بادی جم و بندرامام وارد زمان مچینگ شدند، اما پلی پروپیلن های شیمیایی مارون و V30s و پلی پروپیلن شیمیایی جم، همچنین پی وی سی گرید ۶۵ آبادان معامله نشدند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار