کد خبر : 15325

sabok

پتروتحلیل- گرچه در روزهای گذشته "ایکس تری" همچنان در صدر محصولات پتروشیمی قرار داشت، اما امروز از بازار پتروشیمی ها زمزمه صدرنشینی پلی اتیلن های سبک (هاش) ها در روزهای آتی به گوش می رسد.

به گزارش"پتروتحلیل"، "ایکس تری" روز گذشته هم تقاضایی معادل ۴۶ هزارتن را ثبت کرد. عرضه این کالا ۲ هزار و ۲۰۰ تن و قیمت پایه آن ۳ هزار و ۸۵۳ تومان بود که با سقف ۱۰ درصدی یعنی ۴ هزار و ۲۳۸ تومان توسط معامله گران خریداری شد. علاوه بر این کالا CRP100پتروشیمی جم و ZR230 پتروشیمی نویدزرشیمی هم که گریدهای مشابه ایکس تری هستند با سقف قیمت توسط معامله گران خریداری شدند.

عرضه CRP100پتروشیمی جم به میزان ۱۱۰ تن بود و به نظر می رسد ذخیره انبار این پتروشیمی است؛ چرا که این کالا در حال حاضر تولید نمی شود، ZR230 پتروشیمی نویدزرشیمی هم که به میزان ۶۳۰ تن عرضه شده بود با تقاضایی معادل ۳ هزار و ۵۰۰ تن روبه رو شد و نهایتا با سقف قیمت یعنی ۴ هزار و ۶۳۵ تومان خریداری شد.

البته گفته می شود میزان تولید "ایکس تری" در پتروشیمی شازند، ۸۰ هزارتن، در پتروشیمی امیرکبیر ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزارتن و در پتروشیمی جم ۳۰۰ هزارتن در سال است و مصرف سالیانه نیز به گفته کارشناسان بازار در شرایط بسیار خوب، ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزارتن است.

اما امروز رینگ پتروشیمی علاوه بر ثبت سقف قیمت برای پلی اتیلن سنگین EX3 پتروشیمی امیرکبیر، شاهد ثبت سقف قیمت و رقابت قیمتی برای محصولات "هاش" بود. به طوری که پلی اتیلن های سبک ۰۰۷۵ و ۰۲۰ پتروشیمی بندرامام با تقاضای بالایی از سوی معامله گران روبه رو شدند، این دو کالا جمعا ۲ هزارتن عرضه و ۸ هزار و ۳۸۰ تن تقاضا داشته با قیمتی بالاتر از نرخ پایه یعنی ۴ هزارو ۴۹ تومان خریداری شدند. قیمت پایه این دو کالا ۳ هزار و ۶۸۱ تومان بود. در بازار داخل نیز این دو کالا به ترتیب ۱۴۰ و ۱۰۰ تومان در هر کیلو افزایش قیمت را تجربه کرده و ۴ هزارو ۵۴۰ و ۴ هزار و ۴۵۰ تومان نرخ خوردند.

از سوی دیگر محصولات "هاش" پتروشیمی لاله نیز وضعیتی مشابه پتروشیمی بندرامام داشتند و با تقاضای معامله گران روبه رو شده و با رقابت خریداری شدند. گرید ۱۹۲۲ این پتروشیمی هم سقف قیمت را تجربه کرد، عرضه ۱۱۰ تنی این کالا ۶۶۰ تن تقاضا داشت.

به این ترتیب مابقی کالاها مانند" بادی" های پتروشیمی مارون، بندرامام و کرمانشاه، همچنین BG و TG های تندگویان، پلی استایرن های معمولی و مقاوم تبریز و اکثر گریدهای متفاوت پلی پروپیلن ها و SBR های بندرامام و PBR وارد زمان مچینگ شده و مشتری نداشتند.

به گفته سلیمانی، مدیرکالایی کارگزاری آفتاب درخشان، با توجه به اینکه در فصل مصرف BG ها قرار داریم، اما بازار واکنش مطلوبی به این گریدها نشان نداد و بیشتر توجه بازار به محصولات "هاش" و "ایکس تری" معطوف بود.

البته در بازار پتروشیمی همچنان نگرانی از افزایش قیمت پایه محصولات برای عرضه های اردیبهشت ماه با توجه به رشد قیمت بازارجهانی و نرخ دلار وجود دارد. گر چه امروز زمزمه هایی نیز در خصوص عدم افزایش قیمت پایه محصولات به گوش می رسید.

گر چه در فصل مصرف لوله های پلی اتیلن و پلی اتیلن های سبک قرار داریم و خرید اکثر معامله گران بر این کالاها متمرکز شده، اما کالاهایی نظیر BG نیز باوجود قرار داشتن در فصل مصرف بی خریدار مانده اند. TG ها نیز با وجود ظرفیت بالای پروانه های بهره برداری خریداری ندارند و به نظر می رسد کارخانه های بزرگ موکت و فرش یا با کاهش تولید روبه رو هستند و یا اینکه ترجیح می دهند از محصولات وارداتی استفاده کنند.

در همین حال افزایش تقاضای محصولات" هاش" در روزهای اخیر و روند صعودی قیمت این کالاها در بازار داخل، این اطمینان را به معامله گران می دهد که به زودی جایگزین "ایکس تری" خواهند شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار