کد خبر : 14856

bourse2
پتروتحلیل- پس از یکسال کش و قوس در مورد پالایشگاه ها و بازگشایی این نمادها سرانجام مخالفت سرسختنانه وزارت نفت با پالایشگاهها و خصوصی سازی این صنعت کابوسی را برای سرمایه گذاران رقم زد.
به گزارش پتروتحلیل، ارایه گزارش پالایشگاه ها در عصر روز دوشنبه شرایط را برای بازگشایی نمادها فراهم کرد در همین حال هر چند پالایشگاه اصفهان عصر دوشنبه گزارش پیش بینی سود ۹۳خود را منتشر نکرده بود اما این گزارش نیز در میانه بازار منتشر شد تا بازگشت دردناکی برای این نمادها در بازار رقم بخورد.
به این ترتیب پالایشگاه های اصفهان ۶۶درصد,لاوان ۵۶درصد تهران ۵۱درصد,بندرعباس ۵۰درصد,شیراز ۴۷درصد و تبریز ۴۱درصد ار ارزش خود را از دست دادند تا سرمایه گذاران در این گروه صنعت اصل ۴۴ بدترین زیانهای تاریخی بورس تهران را تجربه کنند. پرونده پالایشگاهها که در ابتدا با طرح کیفی سازی دچار پیچیدگی شد و پس از حل این مشکل از سوی هیات دولت وزارت نفت با ارایه قیمت های بدون مستندات کافی زمینه ساز تعدیل منفی این گروه را فراهم کرد.
در حال حاضر اختلاف در سناریوهای مختلف ارایه سود موجب سردرگمی بیشتر سرمایه گذاران شده است. اکثر کارشناسان اقدامات یک طرفه وزارت نفت را زمینه ساز عدم مشارکت عمومی در این بخش و فرار سرمایه گذاران ارزیابی می کنند.وزارت نفت از ابتدای تغییر دولت با تعطیل سازی خصوصی سازی در صنعت نفت و توقف اجرای اصل ۴۴موجب بروز مشکل برای بازار سرمایه شده است.
از این رو بازار دوشنبه با افت شدید پالایشگاهها شاخص با افت ۳۵۸۹ واحد به رقم ۶۱ هزار و ۵۳۲ واحد رسید.این بدترین افت بورس در تاریخ فعالیت های بازار سرمایه به شمار می رود.
در کنار موضوع بازگشایی نمادهای پالایشگاهی در تحولات کلان دیگر ادامه مذاکرات اتمی سوئیس و بازگشت دلار به قیمتهای هفته قبل از اهمیت برخوردار بود.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار