کد خبر : 14854

khosrojerdi

حذف رانت خواری، جلوگیری از قاچاق کالا، کشف عادلانه و شفاف سازی قیمت از دستاوردهای بورس کالای ایران در بازار پتروشیمی است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: بورس کالای ایران فضایی مثبت برای دادوستد کالاها بوده و به شفاف سازی معاملات محصولات پتروشیمی کمک کرده است، با این حال باید نظارت بر فروش محصولات پتروشیمی از سوی نهادهای نظارتی افزایش یابد؛ چرا که در بازار پتروشیمی ما، خریداران کالاها عمدتا واسطه هایی هستند که از توان مالی بالایی برخوردارند و محصولات را پس از خرید به تولیدکننده واقعی می رسانند.

حسن خسروجردی در ادامه خاطر نشان کرد: دستگاه های نظارتی می توانند بر خرید محصولات از بورس کالا نظارت بیشتری داشته باشند، از سوی دیگر می توان پتروشیمی ها را تشویق به فروش اعتباری در بورس کالا کرد، به این ترتیب تولیدکنندگان بیشتری قادر به خرید از بورس کالا خواهند بودند و نتیجه آن حذف واسطه های بزرگ است.

خسروجردی با اشاره به اینکه معاملات شفاف بورس کالا، چهار دستاورد برای صنعت پتروشیمی داشته است، گفت: حذف رانت خواری، جلوگیری از قاچاق کالا، کشف عادلانه و شفاف سازی قیمت از دستاوردهای بورس کالای ایران در بازار پتروشیمی است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در حال حاضر نزدیک به واقعیت است، گفت: قیمت گذاری محصولات پتروشیمی کارسخت و دشواری است؛ چرا که هزینه های حمل و همچنین تفاوت کارخانه ها و محصولات بسیار بالاست و از این رو نظراتی نسبی دراین خصوص مطرح است، اما باید مرجعی برای قیمت گذاری وجود داشته باشد و سپس در خصوص فرمول قیمت گذاری مذاکره کرد و به نتیجه رسید.

وی در پایان گفت: البته تعیین قیمت ها براساس بازه زمانی کار درستی نیست و بهتر است قیمت گذاری محصولات پتروشیمی توسط تولیدکننده و فعالان این صنعت و بر مبنای نرخ های جهانی تعیین شود و پس از آن در بورس کالا مورد معامله قرار گیرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار