کد خبر 14537

tabriz

در دومین جشنواره سراسری محیط زیست و مدیریت انرژی ، از پتروشیمی تبریز به عنوان نگین سبز صنعت خطه شمال غرب کشور تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی تبریز، در لوح تقدیر سازمان حفاظت محیط زیست به مهندس علیرضا صدری مدیرعامل پتروشیمی تبریز آمده است:

با اطمینان به اینکه دستیابی به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست در گرو همکاری و هم افزائی همه گروههای تأثیر گذار می باشد ؛ بدینوسیله از اقدامات ارزنده جنابعالی در راستای تحقق بخشی از اهداف اصل پنجاهم قانون اساسی و عمل به مسئولیت های اجتماعی به عنوان وظیفه همگانی حفاظت محیط زیست در خور تقدیر بوده، که ضمن ابراز مراتب سپاس و قدردانی، امید است با توکل به خداوند متعال همچون گذشته در اعتلای محیط زیست و حفظ منابع ملی این مرز و بوم موفق و مؤید باشید.

حمید قاسمی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجانشرقی در این مراسم ، از اقدامات مهم و اساسی پتروشیمی تبریز، پالایش نفت تبریز و شیر پاستوریزه پگاه آذربایجانشرقی در کاهش آلایندگی های زیست محیطی در راستای دستیابی به هوای صاف و تمیز، زمینی سبز و آسمانی آبی قدردانی کرد.

لازم به توضیح است که : از ویژگیهای چشمگیر مجتمع پتروشیمی تبریز وسعت ۴۰۰ هکتاری آن است که بخشی از این فضای وسیع برای توسعه آتی واحدهای صنعتی در نظر گرفته شده و بیش از یک چهارم مساحت مجتمع برای ایجاد فضای سبز اختصاص یافته است.

از امتیازات بارز دیگر این مجتمع استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت و استفاده مجدد از پساب تصفیه شده در داخل مجتمع می باشد. همچنین اعتقاد به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست از سیاستهای اصلی این شرکت به شمار می رود.

در طراحی مجتمع پتروشیمی تبریز نسبت به حفظ محیط زیست و پیشگیری از آلوده شدن منطقه توجه ویژه ای مبذول شده و سرمایه گذاری هنگفتی بعمل آمده است تا هیچگونه آسیبی از فعالیتهای این مجتمع به محیط زیست وارد نشود. برای تضمین این هدف نسبت به استقرار سیستم مدیریت زیست محیطی (ISO 14001) اقدام و گواهینامه مربوطه اخذ شده است.

از سوی دیگر در همین راستا به دنبال شناسایی، اندازه گیری و ارزیابی گازهای آلی فرار در پساب پتروشیمی بعنوان یکی از منابع آلاینده هوا و مقایسه آن با استانداردهای زیست محیطی و انتخاب روش بهینه برای حذف این ترکیبات و انجام طراحی پایه و تفصیلی، عملیات اجرائی پروژه حذف انتشار ترکیبات آلی فرار (VOC) از پساب پتروشیمی تبریز، با نظارت دانشگاه صنعتی سهند تبریز و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی همزمان با روز ملی هوای پاک طی مراسمی آغاز شد.

هزینه اجرای این پروژه زیست محیطی با پژوهش و طراحی های انجام شده ۱۴ میلیارد ریال برآورد شده است که در مدت یک سال به اتمام خواهد رسید.

از سوی دیگر در همین راستا و بمنظور دستیابی به هوای پاک دراین منطقه از کلانشهر تبریز ، بر اساس مصوبه اخیر هیأت مدیره شرکت پتروشیمی تبریز، پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل اصلی مجتمع، تحت مکانیزم CDM با بودجه ای معادل ۴ میلیون یورو بزودی آغاز خواهد می شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار