کد خبر : 13579

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ گفت: صنعت پتروشیمی را به راحتی نمی شود تحریم کرد.

پیوندی با بیان اینکه شاید علت اینکه اولین موضوعی که در مذاکرات ژنو مطرح شد آزادسازی صادرات پتروشیمی بود همین امر است افزود: محصولات پتروشیمی را نمی شود تحریم کرد. علت این است که پتروشیمی یک کالای بین المللی است و با نفت خام تفاوت دارد.

وی در تشریح این موضوع افزود: مواد خام مثل نفت را از یک مخزن دریافت می کنید و چون مشابه آن در دنیا فراوان است می توانید این مواد را از یک کشور نخرید و کشور دیگری با افزایش تولید خود این نقص را جبران کند اما محصولات پتروشیمی اینطور نیست. برای تولید یک محصول پتروشیمی باید سرمایه گذاری زیادی انجام داد و چند سال هم زمان می برد تا آن سرمایه گذاری منجر به تولید محصول شود. بنابراین اینطور نیست که به راحتی محصول پتروشیمی را از یک کشور نخرید و از جای دیگری آن را تامین کنید.

کشورهای صنعتی به پتروشیمی ایران وابسته اند

پیوندی افزود: از سوی دیگر کارخانه های زیادی در آن سوی دنیا به محصول تولیدی ایران وابسته اند و گزینه دیگری برای تامین خوراک خود ندارند. بنابراین با تحریم پتروشیمی، منافع تحریم کننده بیشتر آسیب می بیند. درواقع کشورهای صنعتی با تحریم پتروشیمی خودشان را تحریم می کنند.

پیوندی با بیان اینکه تحریم در حاشیه برای ما مشکل ایجاد می کند افزود: مثلا تحریم کشتیرانی و بیمه یا انتقال پول را دچار مشکل می کند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۲ حدود ۱۳ میلیون تن صادرات پتروشمی داشته ایم افزود: این آمار نشان می دهد که تولید و صادرات ما مختل نشده است و ما بدون مشکل آنچنانی در حال تولید و فروش هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بعد از مذاکرات ژنو مشکلات تولید و فروش محصولات کمتر شده است افزود: در ۴ ماه نخست سال ۹۳ حدود ۵ تا ۶ درصد وضع عمومی صنعت اعم از تولید و صادرات و فروش بهتر شده است که بیشتر ناشی از مدیریت جدید و خروج کشور از رکود است و عملا خیلی ربطی به وجود یا عدم وجود تحریم ها ندارد.

تحریم خوداتکایی و توان داخلی را تقویت کرد

وی ضمن اظهار امیدواری بر نتایج مثبت مذاکرات افزود: تحریم توان داخلی ما را تقویت کرده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: اکنون اجرای طرح های پتروشیمی در کشور ما حدود ۵ سال طول می کشد. علت هم این است که ما در احداث مجتمع های پتروشیمی از امکانات داخلی استفاده می کنیم. ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس متفاوت هستیم. آنها صددرصد متکی به خارج هستند و تمام کار را واگذار می کنند. ولی ما کشوری هستیم که توان مهندسی، ساخت داخل و راه اندازی داریم.

وی با اشاره به توانمندی و پتانسیل بالای کشور ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقع افزود: به علت همین توانمندی تحریم ها در ایران اثر نکرده است.

پیوندی افزود: ما تنها کشور خاورمیانه هستیم که انواع راکتورها، مبدل های حرارتی و توربین های بادی با ۵ / ۲ مگاوات و حتی کاتالیست های مختلف را می سازیم. بنابراین تحریم ما را از پا درنمی آورد.

محدود کردن دانش از نقاط تاریک تحریم است

پیوندی با انتقاد از جنبه های ضد بشری تحریم ها افزود: جنبه های غیرانسانی وجود دارد که مردم ایران را از تحریم کنندگان منزجر کرده است. دلیلی وجود ندارد تحریم کنندگان دانش فی یا قطعات هواپیما را از مردم دریغ کنند. به اعتقاد من دانش فنی شبیه هنر است. مثل شعر حافظ و گوته است. شما به کسی نمی توانید بگویید شعر گوته را نخوان. محدود کردن دانش هم همینطور است. دانش متعلق به همه مردم است. کسی حق ندارد دیگران را از دست یابی به دانش محروم کند. این موضوع از نقاط بسیار تاریک تحریم است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار