کد خبر : 13019

nejadsalim

هلدینگ خلیج فارس آماده همکاری برای سرمایه گذاری و ساخت واحدهای جدید ان.جی.ال است.

مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس صبح امروز در نشستی خبری دستاورد ها، برنامه ها و اهداف این شرکت را تبیین کرد.

عادل نژاد سلیم در مورد احداث واحد های جدید ان.جی .ال در مناطق نفتخیز جنوب و علاقه مندی هلدینگ خلیج فارس برای مشارکت در این طرح ها، گفت: اجرای این طرح با هدف افزایش خوراک مجتمع های پتروشیمی احداث خواهد شد و هلدینگ خلیج فارس آماده سرمایه گذاری و ساخت واحد های جدید ان. جی .ال است و مراتب آمادگی خود را به اطلاع شرکت ملی نفت ایران رسانده است.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی تجربه ساخت واحدهای ان جی ال ١٢٠٠ و ١٣٠٠ را داشته است، گفت: اگر تمام مایعات گازی را از مناطق نفتخیز جنوب جمع آوری کنیم، پتروشیمی بندر امام با تمام ظرفیت به تولید خواهد پرداخت.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به در دست ساخت بودن واحد ان.جی.ال ٣٢٠٠ گفت: قرار است خوراک این واحد به پتروشیمی بندرامام افزوده شود، بر این اساس یک طرح جدید اتان در پتروشیمی بندر امام در نظر گرفته شده است تا تولید اتیلن آن افزایش یابد.

نژاد سلیم ادامه داد: یک واحد NF با ظرفیت ١٠٠ هزار بشکه در بندرامام احداث شده که با دو واحد ٧۵ هزار بشکه ای قبلی این شرکت پتروشیمی، اکنون ٢۵٠ هزار بشکه ظرفیت جداسازی میعانات گازی در این پتروشیمی وجود دارد.

در خصوصی سازی احساس بر تدبیر غلبه کرد

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در مورد نحوه تشکیل هلدینگ اظهار کرد: زمانی که واگذاری شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در برنامه سازمان خصوصی سازی قرار گرفت، احساس بر تدبیر غلبه کرد و موجب بروز مشکلاتی شد.

عادل نژاد سلیم با انتقاد از روند خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی طی سال های گذشته گفت: پیشتر شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای جلوگیری از متلاشی شدن شرکت های پتروشیمی تلاش کرد و موفق شد مصوبه هلدینگ را با ٢۴ شرکت زیرمجموعه اخذ کند، در همین حال شرکت های زیرمجموعه هلدینگ به ١۵ شرکت رسید و هم اکنون ٧ شرکت تولیدی و ٨ شرکت خدماتی در مجموعه هلدینگ خلیج فارس قرار دارند.

وی ادامه داد: روابط خود با شرکت های تابعه را تدوین کرده ایم و اهداف جدید برای هلدینگ خلیج فارس پیش بینی شده است.

بازرگانی پتروشیمی بدهی خود را پرداخت

نژاد سلیم با اشاره به بدهی ۵٠٠ میلیون یورویی شرکت بازرگانی پتروشیمی به شرکت پتروشیمی خلیج فارس گفت: مبایعه نامه ای با این شرکت امضا شد تا ظرف دو ماه آینده ۵١ درصد سهام شرکت پترول به ارزش ٢٢٠٠ میلیارد تومان بابت بدهی PCC به هلدینگ خلیج فارس واگذار شود که بدین صورت ١۵ شرکت به مجموعه شرکت اضافه می شوند.

وی افزود: هلدینگ خلیج فارس در مسیر توسعه قرار گرفته و برنامه های مختلفی برای طرح های جدیدی در دست اقدام دارد.

هلدینگ پارسال ١۵,۵ میلیون تن محصول روانه بازار کرد

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس در مورد تولید سال گذشته شرکت های تابعه هلدینگ اظهار کرد: در بهترین شرایط حدود ٧٢ تا ٧٣ درصد از ظرفیت اسمی نصب شده، تولید داشتیم و در سال ٩٢ از مجموع ظرفیت اسمی ٢٢ میلیون تنی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، ١۵,۵ میلیون تن در عمل محصول به تولید رسید.

نژاد سلیم افزود: پیش بینی ها حاکی از آن است که در سال ٩٣ جهش خوبی در تولید خواهیم داشت به طوری که پارسال پتروشیمی اروند که در سال ٩١ زیان ده بود امسال به مرز سوددهی رسیده است و پتروشیمی تندگویان نیز در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با افزایش یک درصدی سوددهی همراه بود.

امیدواری به جهش در تولید و انتقال ال.پی .جی

عادل نژاد سلیم گفت: گرفتاری ها و مشکلاتی که در انتقال محصول ال.پی.جی پتروشیمی پارس و بندرامام داشتیم یکی از دلایل افت تولید ما بود.

وی افزود: درخواست کرده ایم محصولات ال.پی.جی را که تا پیش از این جزو محصولات پتروشیمی به حساب نمی آوردند، جزو محصولات پتروشمی محسوب شده تا در صادرات آن آزادی عمل بیشتری داشته باشیم.

اصرار به تولید بنزین نداریم

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: ما اعتقاد داریم بنزین پتروشیمی آلاینده نیست، برخی می گویند آلاینده است، ما نمی خواهیم در این زمینه بحث کنیم؛ واحدهای تولید پارازایلین و ارتوزایلین با توقف تولید بنزین به تولیدات گذشته باز می گردد.

وی ادامه داد: از نظر ارزش تولید، تولید بنزین در واحدهای آروماتیکی یا تولید محصولات پارازایلین و ارتوزایلین و بنزن با توجه به اینکه بر اساس قیمت فوب خلیج فارس کار می کنیم برای ما تفاوت چندانی ندارد.

نژاد سلیم افزود: :محصولاتی چون پارازایلین و ارتوزایلین مورد نیاز بازار است و هر زمان در بازار جهانی عرضه شود، خریدار دارد.

وی با بیان این که درسال ١٣٩٢ شرکت های عضو هلدینگ خلیج فارس سالی بدون حادثه را سپری کردند، گفت: خوشبختامه رعایت اصول اچ.اس.یی در شرکت هلدینگ خلیج فارس با بهترین شکل در حال اجرا است و رعایت پاکیزگی محیط زیست خط قرمز این شرکت به شمار می رود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار