کد خبر 11841

boors kala1

پتروتحلیل-معاملات رینگ پتروشیمی در هفته جاری بدون تاثیرپذیری از نرخ خوراک گاز با ثبت سقف قیمت برای اکثر کالاها همراه بود.

این در حالی است که میزان عرضه ها نیز در روز سه شنبه هفته جاری به گفته معامله گران افزایش یافته بود و به این ترتیب بازار داخل متاثر از این موضوع و همچنین کاهش خریداران با افت قیمت ها روبه رو شد.

به گفته تاجران با توجه به قرار گرفتن در پایان سال و کاهش نقدینگی ها، بیشتر خریداران از بازار عقب نشسته اند، از سوی دیگر برخی از کالاها نیز در بورس و در هفته جاری به دلیل افزایش عرضه با عدم رقابت کارگزاران مواجه شدند. این در حالی است که اعلام نرخ ۱۳ سنت برای خوراک گاز نتوانست معامله گران را در بازار داخل به افزایش قیمت ها سوق دهد.

برخی از کارشناسان بازار به وضعیت نامطلوب تولید در ماه آخر سال اشاره می کنند و معتقدند؛ عرضه کننده ها با توجه به قرار گرفتن در پایان سال تحت تاثیر خبر افزایش قیمت خوراک تا مرز ۱۳ سنت قرار نگرفتند و علاقمند هستند در پایان سال با توجه به نیاز مالی، ذخیره مجتمع های خود را به فروش برسانند.

این در حالی است که در بازار داخل نیز موضوع عدم نقدینگی و کاهش خریداران سبب شده تا بیشتر تاجران به اجبار نرخ های خود را اندکی کاهش دهند. در همین حال سعید سلیمانی، کارشناس بازار پتروشیمی به عرضه های بالای پتروشیمی ها مانند امیرکبیر اشاره می کند و معتقد است که برخی از مجتمع ها با کمبود نقدینگی مواجه شده اند، از این رو میزان عرضه ها را افزایش داده اند. از سوی دیگر با توجه به اینکه در آستانه نوروز قرار گرفته ایم و عملا تا ۲۲ فروردین عرضه ای در بورس کالا وجود ندارد، ترجیح می دهند کالاهای انباری خود را با توجه به احتمال کمبود در سال جدید به فروش برسانند.

با این حال بیشتر خریداران هفته جاری بورس کالا، افرادی بودند که احتمال می دهند در سال جدید و با اعمال افزایش قیمت خوراک گاز احتمال رشد قیمت ها در بازار پتروشیمی هم وجود دارد و از این رو در انتظار حاشیه سودی مطلوب در سال جدید هستند و با خرید و انبار کردن محصولات تا شروع سال جدید صبر خواهند کرد.

از سوی دیگر موضوع دیگری نیز که برای افزایش عرضه ها مطرح می شود، ثبت فروش در ترازنامه پتروشیمی ها است که سبب نکته ای مثبت برای آنها تلقی خواهد شد. البته گفته می شود با تعیین نرخ ۱۳ سنتی برای خوراک گاز، حاشیه سودی معادل ۲۵ تا ۳۰ درصد باید برای پتروشیمی ها حفظ شود در غیر این صورت مجتمع ها می توانند قیمت تمام شده محصولات خود را افزایش دهند و یا اینکه باید قیمت خوراک به رقم مناسبی برسد.

از این رو شاید نگرانی کمتری متوجه مجتمع های پتروشیمی است و در حال حاضر ترجیح می دهند به فروش های آخر سال مشغول باشند. این در حالی است که به گفته کارشناسان بازار بعید به نظر می رسد تا پایان سال اتفاق خاصی در بازار پتروشیمی ها رخ دهد و عملا بیشتر فعالان این حوزه در انتظار سال جدید و اعمال نرخ خوراک گاز هستند.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار