کد خبر : 42404

پتروتحلیل-قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 25 سنت معادل نیم درصد کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 55 دلار و 84 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در اوایل این هفته به بالاترین رقم سال 2019 یعنی 56 دلار و 33 سنت رسیده بود.

قیمت نفت برنت نیز امروز با 27 سنت، معادل 0.4 درصد کاهش به 66 دلار و 18 سنت رسید. روز دوشنبه قیمت نفت برنت به بالاترین رقم سال 2019 یعنی 66 دلار و 83 سنت رسیده بود.

کاهش تولید های اوپک و متحدانش موجب تقویت بازار در هفته های اخیر شده است. انتظار می رود عربستان صادرات نفت سبک خود به بازار آسیا را در ماه مارس کاهش دهد. اوپک و برخی از تولید کنندگان متحد این سازمان از جمله روسیه اواخر سال گذشته میلادی توافق کردند که با کاهش روزانه 1.2 میلیون بشکه از تولید نفت خود جلوی افت بیشتر قیمت ها را بگیرند.

بانک فرانسوی بی ان پی پاریبا در یادداشتی نوشت: «تولید نفت عربستان پایین آمده است... و اکنون فرض ما این است که این کشور در سه ماهه نخست امسال کمتر از 10.31 میلیون بشکه ای که در توافق روز 7 دسامبر با اوپک و متحدانش متعهد شده بود نفت تولید خواهد کرد.»

این بانک فرانسوی از این کاهش ها نتیجه گرفته که قیمت نفت در سه ماهه سوم امسال رشد خواهد داشت و قیمت نفت متوسط دو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدییت در این بازه زمانی به ترتیب 73 و 66 دلار خواهد بود.

عامل کلیدی دیگری که بر بازار نفت تاثیر گذاشته تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و ونزوئلاست. جفری هالی، تحلیلگر بازار نفت گفت، انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه صادرات نفت ایران افزایش یافته، موجب تضعیف قیمت نفت برنت شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار