کد خبر : 42212

پتروتحلیل-یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به ابعاد مختلف عرضه اولیه سهام شرکت‌های بزرگ در بورس گفت: هر چه بازار به لحاظ نقدینگی پویایی بیشتری داشته باشد، استقبال از عرضه سهام نیز بیشتر خواهد بود.

مهدی افضلیان با بیان اینکه عرضه اولیه‌ سهام شرکت‌ها در بورس ‌همواره برای مجموعه‌ها اتفاق خوبی محسوب می‌شود، عنوان کرد: اصولا شرکت‌هایی که به لحاظ سرمایه‌ای کوچکی محسوب می‌شوند، جذابیت بالایی در عرضه اولیه برای خریداران در بورس ایجاد نمی‌کنند، اما ورود شرکت‌های بزرگ اتفاق خوشایندی برای بورس محسوب می‌شود.

این کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به تجربه عرضه اولیه سهام پتروشیمی پارس در بورس گفت: پتروشیمی پارس با قیمت مناسب عرضه شد و استقبال خوبی هم از این عرضه صورت گرفت. برای پتروشیمی نوری هم قیمت عرضه اولیه بسیار مهم و تعیین کننده است.

او با تاکید بر اینکه قیمت و زمان عرضه سهام شرکت‌ها، دو فاکتور مهم عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس هستند، تصریح کرد: زمانیکه پتروشیمی پارس عرضه اولیه داشت، قیمت جهانی نفت مناسب بود اما در شرایط کنونی که قیمت نفت کاهش شدیدی پیدا کرده و به تبع آن قیمت فرآورده‌های نفتی نیز در بازار کاهش یافته است، باید به فاکتور قیمت‌گذاری برای عرضه اولیه بیش از پیش توجه داشت.

افضلیان با اشاره به اینکه هر چه بازار به لحاظ نقدینگی پویایی بیشتری داشته باشد، استقبال از عرضه سهام نیز بیشتر خواهد بود، گفت: زمانیکه ارزش معاملات بازار چندان مناسب نباشد، حتی اگر قیمت‌گذاری خوبی برای عرضه صورت گرفته باشد، ممکن است سهام چندان مورد استقبال قرار نگیرد. در حال حاضر ارزش معاملات در بورس بین 400 تا 500 میلیارد تومان است که این میزان تقریبا نرمال و نه خیلی بالا و نه چندان پایین محسوب می‌شود.

او براین اساس خاطرنشان کرد: اگر ارزش معاملات بازار در شرایطی پایین‌تر از وضعیت کنونی قرار بگیرد، زمان چندان مناسبی برای عرضه اولیه پتروشیمی نوری نخواهد بود، حتی اگر از عرضه اولیه استقبال شود، برآورد رشد سود این شرکت برای آینده چندان بالا نخواهد بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار